Jak przyspieszyć stronę Wordpress? Optymalizacja w pigułce

W szybko ewoluującym środowisku internetowym prędkość strony ma kluczowy wpływ na powodzenie firm, które działają online. Wolno ładująca się witryna może doprowadzić do utraty odwiedzających, spadku ruchu, a w efekcie - negatywnego wpływu na zyski.

W tym artykule skupimy się na tym, jak zadbać o szybkość ładowania się strony w najpopularniejszym CMSie na świecie - WordPressie. Przyjrzymy się dokładnie, dlaczego prędkość działania witryny jest ważna, jak ją mierzyć oraz w jaki sposób zadbać o optymalizację tego kluczowego czynnika.

Przyspieszenie strony WordPress

Dlaczego szybkość WordPressa jest ważna?

Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których szybkość działania strony WordPress jest tak bardzo istotna:

Pozycje w wyszukiwarkach

Google traktuje szybkość ładowania strony jako jeden z ważniejszych czynników przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania. Witryna, która szybko funkcjonuje, ma oczywiście większe szanse uzyskać dobrą widoczność, co przekłada się na ruch i zyski.

Mobile Speed Update wprowadzony w 2018 roku był jedną z ważniejszych aktualizacji Google, która skupiła się na tym aspekcie, szczególnie jeśli chodzi o szybkość stron na urządzeniach mobilnych.

Doświadczenie użytkownika

Konsumenci online są niecierpliwi i oczekują, że strona internetowa załaduje się w krócej niż 3 sekundy. Szybkość WordPressa jest zatem kluczowa, jeśli nie chcesz w niepotrzebny sposób tracić klientów.

Google wskazuje także, że prawdopodobieństwo odbicia rośnie aż o 32%, gdy szybkość ładowania wzrasta z 1 sekundy do 3:

Doświadczenie użytkownika

Źródło

Urządzenia mobilne

Urządzenia przenośne odpowiadają już za ponad 50% ruchu w internecie. Zoptymalizowanie strony WordPress z myślą o nich jest kluczowe, jako że mobilni użytkownicy mają jeszcze wyższe wymagania co do sprawności witryny.

Jak sprawdzić szybkość swojej witryny WordPress?

Przyspieszenie strony WordPress należy zacząć od dokładnych pomiarów dotyczących sprawności jej działania. Najlepiej zrobić to za pomocą sprawdzonych narzędzi. Oto kilka z nich:

1. Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights to darmowe narzędzie udostępnione przez Google, które analizuje wydajność strony internetowej i wskazuje, co warto poprawić. Podaje ono wynik w skali od 0 do 100 zarówno dla wersji mobilnej, jak i desktopowej. Zwrócone zalecenia mogą sugerować konieczność optymalizacji obrazów, minifikację plików CSS i JavaScript, zmniejszenie liczby żądań i inne.

Prędkość WordPress

2. Pingdom Tools

Narzędzie to uzyskuje dostęp do analizowanych stron z określonej lokalizacji i zwraca informacje o tym, jak szybko się załadowały.

Proces ten pozwala skutecznie przetestować, ile czasu zajmuje załadowanie się strony WordPress. Dodatkowo Pingdom Tools ocenia witrynę na podstawie kilku metryk. Pokazuje na przykład, ile żądań było wymaganych, ile przekierowań zostało wykonanych i jak prędkość danej strony wypada w porównaniu z innymi.

Jak długo ładuje się witryna

3. GTMetrix

GTMetrix to darmowe narzędzie, które pozwala sprawdzić wydajność działania WordPressa. Podobnie jak Google PageSpeed Insights także dostarcza dogłębne metryki oraz przedstawia sugestie dotyczące ich poprawy.

Wydajność działania WordPress

Co spowalnia stronę na WordPressie?

Aby przyspieszyć ładowanie się strony WordPress, warto wiedzieć, jakie czynniki zwykle przysparzają problemów w tym kontekście. Można podzielić je na 2 główne kategorie:

Backend

Fundamentem szybkiej strony WordPress jest odpowiedni hosting, który wpływa na to, jak szybko serwer jest w stanie zaserwować odpowiednie pliki, czy też obsługiwać zapytania. Optymalizację funkcjonowania strony warto zacząć właśnie od zaadresowania kwestii związanych z backend’em.

Frontend

Czynniki związane z frontend’em sprowadzają się do tego, jak sama strona została ogólnie zaprojektowana i jest na co dzień prowadzona. Problemy w tym kontekście mogą być generowane przez mnóstwo czynników:

  1. Niezoptymalizowane pluginy – korzystanie ze zbyt wielu wtyczek może spowolnić Twoją witrynę, zwłaszcza jeśli są słabo zoptymalizowane i nie przeprowadzasz ich regularnych aktualizacji. Każdy plugin zwiększa liczbę wykonywanych żądań i odpowiada za dodatkową zawartość, spowalniając czas ładowania strony.
  2. Źle dobrany szablon – ciężki, źle zoptymalizowany szablon może negatywnie wpływać na wczytywanie się WordPressa.
  3. Pliki graficzne – zdjęcia często stanowią bardzo duży ułamek ogólnej wagi strony, dlatego potrafią w znaczący sposób wpłynąć na szybkość ładowania.
  4. Kod – niezoptymalizowany JavaScript i CSS mogą negatywnie wpłynąć na wydajność strony WordPress, ponieważ zwiększają jej wagę i dodają kolejne żądania, które należy zrealizować.

Podstawy optymalizacji prędkości WordPressa

Jeśli chcesz skutecznie przyspieszyć działanie WordPressa, najlepiej zacznij od takich poprawek, których wdrożenie jest najłatwiejsze i w fundamentalny sposób wpływa na inne czynniki. Oto 3 z nich:

Jakościowy hosting

Twoja usługa hostingowa odgrywa kluczową rolę w szybkości i wydajności witryny WordPress. Rodzaj serwera, który wybierzesz, wpłynie na zasoby dostępne dla Twojej witryny, zabezpieczenia, a także zakres supportu w sytuacji awaryjnej.

Wydajna strona WordPress musi przede wszystkim korzystać z odpowiedniego rodzaju serwera. Na rynku przeważają następujące rodzaje:

  • Serwer współdzielony – serwer współdzielony to opłacalna opcja, w której wiele stron internetowych korzysta z tych samych zasobów serwera. Chociaż może to być dobry wybór dla mniejszych witryn, to jednak wiąże się również z ograniczeniami w zakresie wydajności i bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ ruch innych stron internetowych wpływa na wydajność Twojej witryny.
  • Serwer tworzony na indywidualne zamówienie – tego rodzaju serwer to droższa opcja, jednak w jej przypadku jednemu klientowi zapewniany jest wyłączny dostęp do serwera i jego zasobów. Dzięki temu użytkownik otrzymuje większą kontrolę nad serwerem, zapewniając przy tym stabilniejsze oraz bezpieczne środowisko dla witryny.
  • Virtual Private Server (VPS) – VPS to rozwiązanie łączące zalety hostingu współdzielonego i tworzonego indywidualnie. W jego przypadku wiele stron internetowych jest umieszczonych na tym samym serwerze, ale każda z nich ma przydzielone własne środowisko wirtualne oraz zasoby. Zapewnia to większą wydajność i kontrolę w porównaniu z hostingiem współdzielonym, jednak nie wiąże się z wysokimi kosztami charakterystycznymi dla hostingu indywidualnego.

Wtyczka pamięci podręcznej

Wtyczka pamięci podręcznej generuje statyczne strony HTML Twojej witryny i zapisuje je na serwerze. Za każdym razem, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do treści strony, omawiana wtyczka wyświetla lżejszą stronę HTML zamiast ciężkich skryptów PHP WordPressa.

Wtyczka pamięci podręcznej niejako „przechowuje” daną zawartość, aby wstępnie załadować ją szybciej, gdy ktoś akurat będzie próbował wejść na stronę. Gdy zasoby statyczne, takie jak obrazy i pliki JavaScript, są przeładowywane za każdym razem, gdy tylko są wymagane, bardzo spowalnia to działanie witryny.

Optymalizacja zdjęć i lazy loading

Optymalizacja zdjęć w WordPress to jeden z prostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na poprawę szybkości ładowania witryny. W wielu przypadkach wagę plików graficznych można zmniejszyć nawet kilkukrotnie, zachowując przy tym wysoką jakość. Jeśli chcesz w ten sposób przyśpieszyć WordPressa, najlepiej skorzystaj ze specjalnych rozszerzeń, które automatyzują to zadanie (np. Imagify).

Z kolei lazy loading to technika, która sprawia, że obrazy i filmy na stronie internetowej są ładowane tylko wtedy, gdy stają się widoczne w obrębie pola widocznego właśnie dla użytkownika. Znacznie poprawia to szybkość strony internetowej, ponieważ zmniejsza ilość danych, które muszą być początkowo przygotowane, co pozwala osiągnąć krótszy czas ładowania i zapewnia lepsze doświadczenie użytkownika. Leniwe ładowanie na stronie WordPress można wdrożyć za pomocą wtyczek lub dodając odpowiednie fragmenty kodu do pliku functions.php strony.

5 najlepszych praktyk optymalizacji wydajności WordPress

Jak przyspieszyć ładowanie strony WordPress za pomocą innych skutecznych, podstawowych metod? Przeanalizujmy kilka z nich.

1. Korzystaj z najnowszej wersji PHP

Korzystanie z najnowszej wersji PHP ma znaczący wpływ na szybkość i wydajność witryny WordPress. PHP to język programowania, który zasila tego CMS-a, a jego aktualizacje mogą przyczynić się do poprawy wydajności, bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Warto jednak pamiętać, że aktualizacja do najnowszej wersji PHP może również uszkodzić stronę internetową, jeśli zawiera ona kod, który nie jest już kompatybilny z nowym wydaniem. Z tego powodu przed taką zmianą warto przeprowadzić testy zgodności.

2. Ogranicz liczbę wykorzystywanych pluginów

Zbyt duża liczba pluginów (zwłaszcza przestarzałych) może przeszkodzić w przyspieszaniu strony WordPress. Regularnie usuwaj zatem te, których nie używasz. Staraj się także korzystać z mniejszej liczby rozszerzeń, które gromadzą w sobie liczne funkcje, zamiast polegać na pomniejszych.

3. Regularnie czyść bibliotekę multimediów

Kolejnym prostym i skutecznym sposobem na przyspieszenie WordPressa jest regularne czyszczenie niewykorzystywanych mediów. Z biegiem czasu może nagromadzić się ich całkiem sporo, przez co zaczną negatywnie wpływać na funkcjonowanie witryny. To zadanie ułatwiają różne pluginy jak np. Media Cleaner.

4. Nie hostuj treści video na serwerze

Skoro mowa o multimediach, to treści video zdecydowanie zajmują najwięcej miejsca. Nie musisz jednak ograniczać tego, w jakim zakresie z nich korzystasz. Aby zoptymalizować prędkość WordPressa, po prostu opublikuj je na innych serwisach jak YouTube lub Vimeo, a na samej stronie przedstawiaj je w wersji zagnieżdżonej.

5. Ogranicz maksymalną liczbę komentarzy wyświetlanych w danym momencie

Jak przyspieszyć bloga WordPress? Choć zapewne chciałbyś, aby pod artykułami znajdowało się mnóstwo komentarzy czytelników, to jednak za duże ich nagromadzenie może czasami przyczynić się do gorszej szybkości ładowania.

Dlatego warto ograniczyć to, ile komentarzy może wyświetlać się w danym momencie na stronie. W tym celu wykonaj następujące kroki:

  1. W panelu administracyjnym przejdź do Ustawienia > Dyskusja.
  2. Przejdź do sekcji „Pozostałe ustawienia komentarzy”.
  3. Znajdź funkcję „Podziel komentarze na strony zawierające po X komentarzy pierwszego poziomu i domyślnie wyświetlaj ostatnią/pierwsze ich stronę” i wybierz mniejszą wartość (domyślnie to 50).
Ustawienia komentarzy

5 zaawansowanych sposobów na optymalizację wydajności WordPress

Jak przyspieszyć wczytywanie się strony WordPress, korzystając z bardziej zaawansowanych metod? Przeanalizujmy kilka z nich.

1. Ogranicz lub wyłącz przechowywanie zmienionych wersji artykułów

Za każdym razem, gdy zapisujesz jakiś wpis, WordPress automatycznie tworzy kopie jego wersji i przechowuje je w swojej bazie danych. Dzięki temu możesz powrócić do dowolnego wariantu swojego postu, jeśli kiedykolwiek będziesz tego potrzebować.

Chociaż jest to pomocna funkcja, to jednak może przeszkadzać w zwiększaniu prędkości strony, jeśli kopie zapasowe nagromadzą się w zbyt dużej liczbie. Domyślnie WordPress zapisuje nieograniczoną liczbę poprawek postów, ale za pomocą małej modyfikacji można wyłączyć tę funkcję.

Aby to zrobić, otwórz plik WordPress wp-config.php i dodaj do niego następującą linię konfiguracyjną na samym dole:

define('WP_POST_REVISIONS', false);

Jeśli chcesz jedynie ograniczyć liczbę zapisywanych wersji, zamiast „false” wpisz konkretną liczbę.

2. Korzystaj z Content Delivery Network

Bez względu na lokalizację użytkownika, treści zawarte na Twojej stronie powinny być dostarczane błyskawicznie. Czasami jednak nie jest to możliwe, jeśli np. witryna nie jest obsługiwana przez infrastrukturę, która zawiera centra danych także w innych częściach świata. Odległość może wtedy oznaczać opóźnienia w dostarczaniu contentu.

Właśnie w takiej sytuacji, w celu optymalizacji WordPressa, warto skorzystać z sieci dostarczania treści. Pozwala ona przyspieszyć wczytywanie się strony WordPress, gdyż sprawia, że podczas przedstawiania treści Twoja witryna będzie korzystać z najbardziej zoptymalizowanego serwera, znajdującego się najbliższej fizycznej lokalizacji użytkownika.

3. Wprowadź minifikację kodu

Z czasem CSS, HTML i inne pliki kodu źródłowego mogą się nawarstwiać i powodować, że Twoja strona będzie działać coraz wolniej. Aby temu zaradzić, powinieneś rozważyć zminifikowanie kodu.

Celem minifikacji jest zmniejszenie rozmiaru plików HTML, JavaScript i CSS, a także usunięcie zbędnych znaków, takich jak spacje, przerwy między wierszami i komentarze. Dzięki temu pliki są lepiej zoptymalizowane, a strona ładuje się szybciej.

4. Unikaj przekierowań

Od czasu do czasu strony są usuwane i przenoszone, a kiedy indziej musisz zmienić strukturę swojej witryny. W takich sytuacjach najlepszym sposobem na uniknięcie błędów 404 jest wdrożenie stałych przekierowań. Mimo to staraj się ograniczyć ich liczbę. Każde przekierowanie zwiększa czas ładowania strony. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy powstają łańcuchy przekierowań i odwiedzający są ciągle odsyłani do innych adresów.

Przekierowania są często nieuniknione, ale wczesna optymalizacja WordPressa pod kątem architektury pozwoli ograniczyć je do minimum.

5. Ogranicz liczbę zewnętrznych skryptów

Zewnętrzne skrypty są wykorzystywane przez stronę, jednak nie są przechowywane na Twoim serwerze (przykładowo Google Analytics). Jeśli zatem zastanawiasz się nad skorzystaniem z wtyczki, która funkcjonuje właśnie w takiej formie, tym bardziej zastanów się nad tym, jak może wpłynąć na wydajność witryny.

Podsumowanie

Skuteczne przyspieszenie WordPressa jest możliwe, choć wymaga czasu i umiejętności. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiesz, na czym polega ten proces.

Chcesz przyspieszyć swoją stronę z pomocą specjalistów?

Skontaktuj się z nami