logo Gliwice

Serwis miejski dla Urzędu Miasta Gliwice stworzony przy użyciu Drupala i Vue.js

Rodzaj projektu

Nowy portal internetowy

Branża

Urząd

Technologie

logo Drupal Drupal

Zakres prac

Web development, projektowanie graficzne

O projekcie portalu miasta Gliwice
  • Brak responsywności strony internetowej
  • Przestrzały back-end portalu
  • Problemy z aktualizacjami, powodujące błędy w renderowaniu
  • Szata graficzna niedopasowana do aktualnych trendów

O kliencie

Gliwice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, które łączy bogatą historię z nowoczesnością. Miasto oferuje różnorodne obiekty rekreacyjne i zielone przestrzenie, a także organizuje liczne wydarzenia kulturalne i muzyczne. Ze względu na dziedzictwo przemysłowe, ma miano ośrodka innowacji i zaawansowania technologicznego.

Brak responsywności negatywnie wpływał na doświadczenia użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. Przed wdrożeniem nowej strony, odwiedzający Miejski Serwis Internetowy za pośrednictwem telefonu zderzali się z widokiem strony przeznaczonej na komputery stacjonarne. Jak wiadomo, wersja desktopowa jest przeznaczona do obsługi myszką, co oznacza np. dużą liczbę małych elementów. Choć telefony mają taką samą lub zbliżoną rozdzielczość do ekranów komputerów, interfejs musiał zostać „uproszczony” i dostosowany do specyfiki korzystania z urządzeń mobilnych. 

 

Zmiana nieaktualnej szaty graficznej portalu również była koniecznością. W końcu strona miasta jest jego wirtualną wizytówką, a więc powinna zawierać wszystkie najważniejsze informacje dla mieszkańców, turystów i inwestorów. Biorąc pod uwagę dawny wygląd strony, od razu wiedzieliśmy, że prosty lifting szaty graficznej nie byłby wystarczający.

logo Drupal

Najważniejszym założeniem projektu było dostosowanie strony do zasad RWD (responsive web design), dzięki czemu niezależnie od urządzenia, użytkownicy mogli korzystać ze wszystkich funkcji serwisu. Celem było również opracowanie i wdrożenie całkowicie nowej koncepcji szaty graficznej portalu. 

Cel projektu dla portalu miasta Gliwice
Element tła

Back-end nie kończy się na samej platformie CMS, ale także obejmuje serwery i technologie, na których funkcjonuje system. Biorąc pod uwagę fakt, że nowy portal dla miasta był oparty o open-sourcową technologię Drupal 8, przystosowaliśmy ten CMS do:

  •  najnowszych wówczas wersji PHP, 
  • bazy danych MySQL,
  • serwera HTTP Apache.
Szczegóły rozwiązania dla portalu miejskiego Gliwic

Responsywny projekt graficzny

Miejski Serwis Internetowy wymagał fundamentalnych zmian – i właśnie takie wprowadziliśmy. :) Zaczęliśmy od zaprojektowania i wdrożenia nowego layoutu wraz z wersją responsywną, jako bezpośrednie rozwiązanie problemu dotyczącego użytkowników urządzeń mobilnych. Od teraz:

  • każdy użytkownik nowego portalu, niezależnie od urządzenia, którym się posługuje, dostaje idealnie dopasowaną stronę internetową;
  • strona jest responsywna, co znaczy, że content i grafika zawsze wyglądają poprawnie i skalują się do rozmiaru oraz rozdzielczości ekranu.
Szczegóły rozwiązania dla portalu Gliwice - panel

Budowa podserwisów

W drugiej kolejności rozbudowaliśmy portal o dwa nowe podserwisy: 

  1. Kultura
  2. Turystyka

Bazując na przekonaniu, że każdy z serwisów i podserwisów prawdopodobnie będzie redagowany przez inne zespoły, stworzyliśmy rozwiązanie, w którym zarządzanie wszystkimi serwisami i podserwisami odbywa się z jednego panelu. Przyniosło to wiele korzyści, np. jednolitość UI, która pozwala na szybkie zrozumienie wszystkich serwisów na podstawie jednego interfejsu oraz mniejszą liczbę szkoleń, które muszą przechodzić osoby aktualizujące stronę.

Ponadto wszelkiego rodzaju wsparcie techniczne jest oparte o ten sam interfejs. Co więcej, zarządzanie dostępem do odpowiednich funkcji również jest ułatwione, ponieważ centralny punkt zarządzania dostępami zastępuje indywidualne instancje i skomplikowany proces nadawania uprawnień  do każdego serwisu oddzielnie.

Szczegóły rozwiązania Gliwice BIP

Integracja z BIP

Poza wymienionymi zmianami w back-endzie, zintegrowaliśmy nowy portal z BIP – czyli Biuletynem Informacji Publicznej. W przypadku Miejskiego Serwisu Internetowego Gliwic integracja polegała na automatycznym pobieraniu danych i informacji z BIP i wyświetlaniu ich w ramach strony. 

Szczegóły rozwiązania Gliwice - WCAG

Dostosowanie do WCAG

Kontynuując zmiany w back-endzie, dostosowaliśmy nowy portal do standardów WCAG 2.0 i W3C - oznacza to poprawną obsługę wysokiego kontrastu i powiększania czcionek, co jest bardzo istotne dla osób z wadą wzroku.

Stworzyliśmy nową, spójną graficznie i responsywną wizytówkę Gliwic

Gdy celem projektu jest całkowita przebudowa i unowocześnienie wizerunku portalu miasta, back-endowe zmiany mogą nie wystarczyć. Spędziliśmy dużo czasu i zmierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami przy tym projekcie, ale zdecydowanie było to warte tych efektów! Oto one:

Efekty pracy Gliwice
  1. Zaprojektowanie i wdrożenie całkowicie nowego layoutu i szaty graficznej wraz z wersją responsywną.

  2. Wdrożenie 2 nowych podserwisów: Kultura i Turystyka.

  3. Wdrożenie zarządzania serwisem głównym i podserwisami z jednego panelu.

  4. Integracje z mapami Google, a następnie Openstreetmap w celu stworzenia mapy z możliwością filtracji danych pobieranych z Drupala, co pozwala na ergonomiczną wizualizację informacji nałożonej na planie miasta.

  5. Pobieranie informacji z kanału informacyjnego BIP.

  6. Rozbudowane widoki wyświetlające wydarzenia z podziałem na miesiące.

  7. Dodanie sondy wyborczej automatycznie zliczającej punkty.

  8. Dostosowanie strony do standardów WCAG 2.0 i W3C (wysoki kontrast, powiększanie czcionek).

  9. Dostosowanie Drupala do najnowszych wersji PHP 7.2 oraz MySQL 5.7 na serwerze Apache 2.4.

  10. Wdrożenie panoram 360.

5

specjalistów pracujących nad projektem: Project Manager, UX/UI Designer, 2 Drupal Developerów, Tester

~ 600

godzin poświęconych na stworzenie strony

5

wersji językowych

3

serwisy w ramach jednej platformy

Intuicyjny portal miejski 

Zleć to zadanie specjalistom Smartbees