Polski Komitet Normalizacyjny

Instytucja odpowiadająca za organizację działalności normalizacyjnej w kraju

Dowiedz się, jak stworzyliśmy nową stronę internetową dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych dla PKN.

strona-internetowa-pkn
1
Problem
Zobacz
2
Nasze rozwiązanie
Zobacz
3
Szczegóły rozwiązania
Zobacz
4
Projekt w liczbach
Zobacz
5
Efekty pracy
Zobacz
6
Technologie
Zobacz

Problem

dlaczego nawiązaliśmy współpracę?

Na decyzję o przebudowie strony Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wpływ miało kilka, istotnych czynników. Przede wszystkim poprzednie rozwiązanie zastosowane na stronie - CMS Drupal 7 nie spełniało najnowszych wymogów bezpieczeństwa. Od dłuższego czasu była dostępna najnowsza wersja systemu Drupal 8, zawierająca liczne ulepszenia w kwestii bezpieczeństwa. Brak aktualizacji do najnowszej wersji Drupala powodował również problemy związane z zarządzaniem stroną, a w szczególności ze znajdującym się na nim contentem.

Ponadto, strona charakteryzowała się niską wydajnością - czas ładowania konkretnych podstron zarówno na wersji desktop, jak i na urządzeniach mobilnych był bardzo długi, co negatywnie wpływało na doświadczenia użytkowników. Innym problemem związanym z user experience był przestarzały projekt graficzny strony- nie odwzorowywał on poważnego charakteru instytucji. Ostatnim, ale równie istotnym problemem z zakresu doświadczenia użytkowników był brak responsywności, co w znacznej mierze utrudniało korzystanie ze strony na innych urządzeniach niż komputery stacjonarne bądź laptopy.

baner-strona-www-pkn

Wymienione wyżej problemy były jasnym znakiem, że aby strona Polskiego Komitetu Normalizacyjnego była najlepszą wizytówką instytucji i źródłem wiarygodnych informacji, wymaga ona natychmiastowej interwencji i gruntownych zmian.

Nasze rozwiązanie

jaką strategię zastosowaliśmy?

Po dokładnym audycie strony Polskiego Komitetu Normalizacyjnego postanowiliśmy całkowicie przebudować istniejący serwis. Biorąc pod uwagę fakt, że wcześniejsza wersja strony PKN była zbudowana na Drupalu, najbardziej optymalnym rozwiązaniem było pozostanie przy tym CMS. W tym celu nową stronę tworzyliśmy w oparciu o Drupal 8. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie?

 • Drupal jest skalowalny, dzięki czemu daje niemalże nieograniczone możliwości rozwoju strony w przyszłości.
 • Najnowsza wersja systemu zapewnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa. Nie bez przyczyny Drupal uznawany jest za jeden z najbardziej odpornych CMS-ów pod kątem ataków hakerskich.
 • Istnieje wiele modułów i rozszerzeń dla Drupala, dzięki czemu CMS może być wzbogacany o nowe funkcjonalności w dowolnym czasie.
 • Drupal daje możliwość jednoczesnego zarządzania stroną przez wielu użytkowników, co przy stronie takiej wielkości jest bardzo przydatną funkcją.

Tworząc nową stronę dla Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zdecydowaliśmy się całkowicie zmienić przestarzałą szatę graficzną na rzecz nowoczesnego, ale przejrzystego projektu. Ponadto, priorytetem podczas budowy nowej strony było wprowadzenie responsywnej wersji strony, która będzie skalować się w zależności od urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Szczegóły rozwiązania

jakie obszary okazały się kluczowe?
widok-mobilny-pkn

1. WCAG

Jako podmiot prawa publicznego, Polski Komitet Normalizacyjny ma obowiązek dostosować swoją stronę do wymagań WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Dzięki temu treści zawarte na stronach internetowych stają się bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników m.in. osób niepełnosprawnych. Z tego powodu na stronie PKN wprowadziliśmy rozwiązania tj.:

 • możliwość pomniejszenia/powiększenia treści,
 • wersję standardową i kontrastową z możliwością łatwego przełączania,
 • dostępność funkcjonalności przy użyciu klawiszy klawiatury,
 • przewidywalność - strony otwierają się w przewidywalny sposób, układ treści na poszczególnych podstronach nie ulega drastycznym zmianom.

2. Zaawansowana wyszukiwarka

Strona Polskiego Komitet Normalizacyjnego zawiera bazę obowiązujących w polskim prawie norm. Aby ich wyszukiwanie było szybkie i proste, postanowiliśmy stworzyć zaawansowaną wyszukiwarkę w oparciu o technologię Apache Solr. Dodatkowo, zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy dedykowany moduł Autocomplete, który wzbogacił wyszukiwarkę o opcję auto-uzupełniania. Oprócz tej funkcjonalności, użytkownik ma również możliwość wyszukiwania norm według 8 kategorii.

3. Integracje Stworzenie

zaawansowanej wyszukiwarki, obsługującej dużą ilość zapytań, nie byłoby możliwe bez odpowiednich integracji z licznymi, zewnętrznymi bazami danych, które to wykonaliśmy na zlecenie PKN. Oprócz tego wdrożyliśmy integrację z kanałami PKN w mediach społecznościowych- Facebook, Linkedin i Twitter.

4. Wersje językowe

Dla tak ważnej instytucji jak PKN bardzo ważną funkcjonalnością strony jest wielojęzyczność. Z tego powodu wdrożyliśmy dwie wersje obcojęzyczne strony - angielską i rosyjską. Podobnie jak w przypadku polskojęzycznej strony, są one dostosowane do wytycznych WCAG oraz mają dostęp do zaawansowanej wyszukiwarki norm.

5. Inne funkcjonalności

Poza powyżej wymienionymi funkcjonalnościami wzbogaciliśmy stronę o prosty formularz kontaktowy, dzięki czemu obsługa zapytań przez PKN jest jeszcze prostsza. Dodatkowo stworzyliśmy rozbudowaną sekcję aktualności na stronie głównej z podziałem na kilka kategorii.

Projekt w liczbach

czyli statystyki realizacji
0

Dedykowanych modułów odpowiadających za funkcjonalności strony

0

Na tworzenie strony poświęciliśmy 1000 godzin

0

Stworzyliśmy 3 wersje językowe strony- polską, angielską i rosyjską

0

Zespół składał się z Project Managera, UX Designera, Testera i 2 Drupal Developerów

strona-kontakt-pkn

Efekty pracy

co zyskał nasz Klient?
 1. Przyjazny i nowoczesny projekt graficzny
 2. Przystosowanie strony do wymagań osób z niepełnosprawnościami
 3. Przejrzysty panel administracyjny z podziałem na moduły
 4. Bezpieczny i skalowalny system Drupal 8
 5. Szybkie wyszukiwanie i filtrowanie treści na stronie
 6. Intuicyjny interfejs do zarządzania stroną
 7. Nieograniczone możliwości rozwoju strony
 8. Wzrost wydajności i szybkości strony

Nasi Klienci

co o nas mówią?
Logo Link4
Bergerat Monnoyeur logo
SeaChange logo
Wyższe Szkoły Bankowe
Unicef
Łukasz Filut
Dyrektor IT / WSB

Nowe strony stworzone przez Smartbees zapewniły wzrost ruchu i prostszą nawigację dla użytkowników. Zespół zastosował bardzo szeroki stack technologiczny, tym samym dostarczając produkt wysokiej jakości. Pracowitość i szybkość reakcji zespołu spowodowała, że współpraca przebiegała bezproblemowo, a rozwiązanie zostało dostarczone na czas.

Mateusz Tomczak
Specjalista ds marketing / VELO

Smartbees wykonało świetną pracę budując, a następnie obsługując nasze strony na Drupalu, tym samym pomagając nam generować sprzedaż. Zespół radzi sobie z dużym obciążeniem zadań, łatwo można się z nim skontaktować, miło się z nimi współpracuje.

Tomasz Zbierski
Dyrektor IT / TAI

Smartbees wykazał się sporym doświadczeniem w zakresie systemu CMS Drupal i bardzo pomógł nam w modernizacji naszego serwisu przetargowego.

Szybka wycena

Zbuduj swój projekt z Smartbees
Dostaniesz wycenę w ciągu 24 godzin