Smart POST
Smart POST

Vue.js, czyli wszystko, co warto wiedzieć o tej bibliotece JavaScript

Adam Okwieka
Autor: Adam OkwiekaFull-stack developer

Software developerzy mają mnóstwo różnego rodzaju narzędzi, które wykorzystują w codziennej pracy i które pozwalają im przygotować w pełni funkcjonalne programy oraz aplikacje internetowe. Zazwyczaj są to bardzo różnorodne rozwiązania, a każdy wybiera te, które najbardziej odpowiadają jego stylowi pracy. Obecnie jedną z technologii, która błyskawicznie zyskuje na znaczeniu, jest biblioteka JavaScript- Vue.js. Dlaczego tak się dzieje i co warto wiedzieć o Vue.js?

Vue.js i jego zastosowanie

Software developerzy mają mnóstwo różnego rodzaju narzędzi, które wykorzystują w codziennej pracy i które pozwalają im przygotować w pełni funkcjonalne programy oraz aplikacje internetowe. Zazwyczaj są to bardzo różnorodne rozwiązania, a każdy wybiera te, które najbardziej odpowiadają jego stylowi pracy. Obecnie jedną z technologii, która błyskawicznie zyskuje na znaczeniu, jest biblioteka JavaScript- Vue.js. Dlaczego tak się dzieje i co warto wiedzieć o Vue.js?

Czym jest Vue.js?

To przede wszystkim biblioteka JavaScript, która pozwala tworzyć proste aplikacje webowe oparte o Model-View View Model (MVVM) i składających się z komponentów. Bibliotekę tę wyróżnia wiele intuicyjnych dodatków i funkcji, które są ogromnym wsparciem dla software developerów. Wśród programistów często mówi się, że Vue.js jest doskonałą alternatywą dla znacznie bardziej skomplikowanego oraz rozbudowanego Angulara czy też Reacta. W przypadku tytułowej biblioteki możliwe jest tworzenie podstawowych aplikacji nawet bez rozległej wiedzy na temat JavaScript.

Osobą odpowiedzialną za stworzenie Vue.js jest Evan You. To znana w świecie programistów persona, która miała na koncie już pracę w Google, a także przy kilku innych dużych, rozpoznawalnych projektach. Wystarczy wspomnieć tylko, że to on współtworzył Angular.js oraz projekt MeteorJS.

Zalety Vue.js

Jest ich całkiem sporo! Przede wszystkim – prostota. Jeśli ktoś dopiero uczy się pracy jako software developer i poznaje poszczególne technologie, to Vue.js powinno być doskonałym startem. Wyróżnikiem jest tutaj tzw. niski próg wejścia – znajomość innych frameworków czy specjalistyczna wiedza nie są potrzebne, by zacząć tworzyć swoje pierwsze interfejsy użytkownika.

Prosty jest zresztą już sam start korzystania z biblioteki – wystarczy w kodzie HTML strony www dodać po ściągnięciu jeden element <script>, by móc w pełni korzystać z możliwości Vue.js. Frameworkiem zarządzamy z poziomu kodu JavaScript, a wszelkie zmiany zauważymy także na stronie internetowej, omijając wszelkie odwoływanie się z poziomu JS do elementów z drzewa DOM. To znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Rozmiar i szybkość to także elementy, które jednoznacznie przemawiają na korzyść Vue.js. Ile waży ten framework? Około 18-23 kilobajtów. To śmiesznie mało, co z kolei w pełni odpowiada software developerom. Szczególnie że nie przekłada się to negatywnie na szybkość działania technologii – mało tego, Vue.js jest szybszym frameworkiem niż Angular czy React.

Wszystko zrozumiałe od pierwszej linijki kodu

Niewątpliwą zaletą tego frameworka jest także nastawienie na rozwój poprzez pracę społeczności skupionej wokół biblioteki. Za Vue.js nie stoi żadna ogromna korporacja, tylko mocna społeczność, która nieustannie szuka możliwości optymalizacji pracy z tym skryptem. Dlatego ta biblioteka JavaScript szczególnie polecana jest w przypadku projektów open source, gdzie potrzebne są możliwości nieograniczonego rozwoju i wprowadzania samodzielnych poprawek do kodu.

Dodatkowym wsparciem jest także bardzo przejrzysta i dobra dokumentacja. To szczególnie ważne w branży e-commerce – tutaj developerzy rzadko mają rozległe doświadczenie w pracy z frameworkami JavaScriptowymi. React czy Angular mogą być zbyt rozbudowanymi bibliotekami, a tymczasem Vue.js jest relatywnie łatwe do przyswojenia nawet przez osoby bez obycia z kodem i programem. W dokumentacji wszystko jest na tyle szczegółowo rozpisane, że stworzenie pierwszej aplikacji nie powinno być żadnym problemem.

Minusy, które mogą odstraszać od Vue.js

Vue.js ma także swoje wady, które niektórych odstraszają od tego frameworka. Paradoksalnie jedną z nich jest… elastyczność. Vue.js jako biblioteka JavaScript daje tyle możliwości, że czasem ciężko zaimplementować ten framework przy dużym projekcie, kiedy współpracuje ze sobą kilku lub też kilkunastu software developerów. Wówczas pojawiają się duże szanse na błędy i nieścisłości w kodzie czy aplikacjach.

Dodatkowo patrząc na to, że Vue.js jest relatywnie nowym frameworkiem, to wielu software developerów po prostu nie chce zmieniać swoich dotychczasowych narzędzi pracy. Nawet jeśli to biblioteka intuicyjna, to wymaga zapoznania się z dokumentacją i dokładnego przestudiowania wszystkich funkcjonalności. Dla kogoś, kto przez dłuższy czas pracuje z Reactem czy Angularem może to być problem oraz niepotrzebna komplikacja codziennej pracy.

Choć coraz więcej osób dostrzega potencjał i zalety Vue.js, to jej używanie nie jest powszechne wśród programistów czy software house. Wciąż większą renomą i estymą wśród software developerów cieszą się Angular.js czy React.js. W tej rywalizacji Vue.js zajmuje dopiero trzecie miejsce. Niewykluczone jednak, że wkrótce zalety Vue.js zostaną odkryte i wykorzystane przez więcej software developerów w Polsce, szczególnie tych szukających pola do rozwoju oraz progresu!

W naszej codziennej pracy obok tworzenia rozwiązań w frameworku React.js, coraz częściej korzystamy z biblioteki Vue,js widząc w niej bardzo duży potencjał.

Myślisz o rozwiązaniu opartym o Vue.js?

Stworzymy je dla Ciebie
Udostępnij artykuł: