Testowanie prędkości strony - 7 narzędzi, które Ci to umożliwią

Data dodania:

Szybkość wczytywania strony jest obecnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na odbiór użytkownika, wpływa także na pozycje w wynikach wyszukiwania. W dzisiejszym artykule poznamy 7 narzędzi, które umożliwiają przetestowanie prędkości witryny, a także dowiemy się dlaczego jest to tak ważne.

Dlaczego prędkość strony jest ważna?

Prędkość ładowania strony internetowej ważna jest z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest doświadczenie użytkownika, a drugim wpływ na pozycjonowanie. Poniżej zagłębiamy się dokładniej w te elementy.

Doświadczenie użytkowników

Użytkownicy odwiedzający stronę lub sklep internetowy podejmują decyzje szybko. Chcą, by treść przez nich pożądana wyświetliła się błyskawicznie, a na przełączanie pomiędzy podstronami czy kategoriami nie musieli czekać za długo.

Każdy, kto musi czekać nawet 1-2 sekundy na załadowanie się strony staje się powoli sfrustrowany. Efektem tego najczęściej jest opuszczenie przeglądanej witryny i przejście do konkurencji.

Wpływ na pozycjonowanie

To, że szybkość ładowania strony ma wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania Google oświadczyło już w 2010 roku na swoim oficjalnym blogu [1]. Z początku czynnik ten nie był brany na poważnie przez webmasterów, jednakże ostatnimi czasy prędkość strony ma jeszcze większe znaczenie. Google chce, by serwowane przez nich wyniki były jak najlepsze dla użytkownika, dlatego też na najwyższych pozycjach umieszcza strony, które ładują się szybko (oczywiście nie jest to jedyny czynnik wpływający na ranking).

7 narzędzi umożliwiających testowanie prędkości strony

W dalszej części artykułu przedstawiamy 7 popularnych narzędzi, umożliwiających testowanie prędkości strony.

PageSpeed Insights

Pierwszym narzędziem służącym do pomiaru prędkości strony jest usługa od firmy Google. Za jego pomocą możemy zmierzyć szybkość działania witryny na urządzeniach desktopowych oraz mobilnych.

PageSpeed Insights dostępny jest na stronie: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

Load Impact

Narzędzie, dzięki któremu przetestujemy prędkość strony w zaawansowany sposób. Po darmowej rejestracji mamy dostęp do 10-ciu testów miesięcznie. Plan premium, który kosztuje $119 miesięcznie, takich ograniczeń nie posiada. Testy mają formę stworzenia sztucznego ruchu na stronie oraz analizy, jak się ona zachowuje pod takim obciążeniem. Load Impact pozwala na sprawdzenie jak witryna będzie reagować przy ruchu na poziomie 1 mln użytkowników z różnych lokalizacji.

Narzędzie znajduje się na stronie: https://loadimpact.com/.

load impact

mobiReady

mobiReady to darmowe narzędzie służące do pomiaru prędkości strony, które głównie skupia się na urządzeniach mobilnych. Program sprawdza jak wygląda witryna oraz jak szybko działa na komputerze oraz na telefonach wysokiej, średniej oraz niskiej klasy.

Narzędzie przyda się w szczególności administratorom oraz webmasterom, których główną grupą docelową są użytkownicy mobilni.

Strona internetowa programu: https://ready.mobi/.

Varvy

Narzędzie jest w pełni darmowe i prócz prędkości strony analizuje również witrynę pod kątem SEO. Varvy w porównaniu do innych programów podaje tylko proste informacje, które w przypadku skomplikowanych problemów mogą nie być wystarczające do zwiększenia prędkości strony.

Adres strony Varvy: https://varvy.com/.

YSlow

YSlow to wtyczka, która działa na takich przeglądarkach jak: Firefox, Chrome, Opera oraz Safari. Przy jej pomocy sprawdzić możemy jak szybko działa nasza strona internetowa. Wtyczka pokazuje wagę strony, wskazuje problemy oraz podpowiada jak je naprawić.

Wtyczka YSlow dostępna jest na stronie: http://yslow.org/.

Pagelocity

Pagelocity podobne jest do wcześniej wspomnianego narzędzia Varvy. Oprócz szybkości działania strony analizuje ją także pod kątem SEO oraz pokazuje użytkownikowi błędy, które należy naprawić. W przypadku prędkości witryny mamy podaną wagę obrazów, skryptów oraz CSS wraz z wynikiem Page Speed.

Narzędzie Pagelocity znajduje się na stronie: http://pagelocity.com/.

GTmetrix

GTmetrix to kolejne narzędzie na naszej liście, które oferuje płatny plan premium. Jednakże do testowania jednej strony wystarczy wersja bezpłatna. GTmetrix pokazuje czas załadowania witryny, jej wagę oraz listę błędów, które należy poprawić, by zwiększyć wynik.

Adres, pod którym znajdziemy narzędzie GTmetrix to: https://gtmetrix.com/.

gmetrix

Jak poprawić prędkość strony?

Każde wyżej wymienione narzędzie informuje użytkownika, które elementy na stronie internetowej wymagają poprawy. Najczęstsze przyczyny, przez które witryna osiąga słabe wyniki to: zbyt wielka waga grafik, niezoptymalizowany kod oraz duża ilość skryptów. Te czynniki skutecznie obniżają prędkość strony.

Wystawiane oceny przez wspomniane narzędzia mogą się różnić, dla przykładu w PageSpeed Insights uzyskujemy ocenę x/100, gdzie x to dowolna liczba. W przypadku GTmetrix dostajemy ocenę w skali od F do A, gdzie F to najgorszy wynik, zaś A to najlepszy.

Niezależnie od narzędzia, z którego korzystamy, najlepiej będzie jeśli wyniki uzyskają ocenę oznaczoną na zielono. Oznacza to bardzo dobrą notę oraz to, że nasza strona internetowa działa szybko.

Zależnie od uzyskanego wyniku wyświetlą się nam błędy, które wymagają poprawy. Jednym z najczęstszych błędów są zbyt duże wielkości grafik. Ich załadowanie wymaga od serwera odpowiednich zasobów, dlatego też skutecznie obniżają one prędkość strony. Przykładowo dla strony opartej o CMS WordPress wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę, która nazywa się WP SMUSH, zaś dla CMS Drupal 7 – Pngoptimizer.

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule poznaliśmy 7 narzędzi umożliwiających testowanie prędkości strony. Wiemy także, że ten czynnik ma duży wpływ na doświadczenia użytkownika oraz na pozycje w wynikach wyszukiwania. Z tych dwóch powodów warto zadbać o to, by strona była jak najbardziej zoptymalizowana oraz szybka. Każdy program przez nas opisany udziela podpowiedzi użytkownikowi na temat tego co wymaga poprawy.

 

Podobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszej wiedzy i zapoznaj się z artykułami na naszym blogu. Masz pomysł lub projekt? Darmowa wycena jest w zasięgu ręki.