Smart POST
Smart POST

Strona internetowa ze sklepem - jak ją stworzyć?

Jakub Czyż
Autor: Jakub CzyżProject Manager

E-commerce to bardzo dochodowy interes. Nie dziwne zatem, że dla wielu osób celem jest strona internetowa ze sklepem, na którym będą mogli uruchomić sprzedaż. Na szczęście istnieją rozwiązania, które umożliwią Ci szybkie zrealizowanie tego celu. W tym artykule rozważymy najpopularniejsze opcje, które pozwolą Ci wprowadzić funkcjonalności sklepu internetowego na Twoją stronę.

Strona internetowa ze sklepem

Strona internetowa ze sklepem – Drupal Commerce

Drupal Commerce to zestaw modułów, które pozwalają zastosować w systemie zarządzania treścią Drupal funkcje e-commerce. Rozwiązanie takie jest konieczne, gdyż sam Drupal nie jest przygotowany pod obsługiwanie strony internetowej sklepu, jednak daje ku temu pewne solidne podstawy, na których można budować.

Biorąc pod uwagę taki charakter Drupala, rozwiązanie Drupal Commerce zostało zaprojektowane w określony sposób. Otóż nie jest to oprogramowanie z mnóstwem gotowych funkcji do zastosowania od zaraz, a bardziej framework, na którym da się budować dedykowane rozwiązania. Developerzy są dlatego w stanie wykorzystać możliwości platformy, aby dostosować ją do własnych potrzeb.

Jeśli chcemy założyć stronę internetową ze sklepem na Drupal Commerce, warto pamiętać, że jego instalacja jest nieco bardziej zaawansowana i wymaga zastosowania Composera. Różni się też ona w zależności od tego, czy mowa o całkowicie nowej stronie, czy już funkcjonującej od pewnego czasu. Sam Drupal Commerce ma oczywiście także wiele zalet. Oto niektóre z nich:

Solidny fundament

Drupal to CMS, który sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszych integracji dla niedużych firm, jak i tych większych na tzw. enterprise level. Dlatego, jeśli chcesz założyć stronę internetową ze sklepem z małą lub dużą ilością produktów, Drupal Commerce będzie się do tego nadawać.

Zaprojektowany z myślą o marketingu

Choć Drupal jest całkiem rozbudowaną platformą, to jednak nawet osoby bez technicznych umiejętności będą umieć go obsługiwać. W skład takiej grupy często wchodzą ludzie odpowiedzialni za marketing. Dzięki temu, że Drupal Commerce to CMS, marketerzy mogą łatwo aktualizować treści dotyczące produktów oraz content blogowy.

Elastyczność

Jak wspomniano na początku, Drupal Commerce to elastyczny framework, dzięki któremu możesz dostosować omawianą platformę do swoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz specjalnych, dedykowanych modułów, wykonanie ich na tej platformie jest jak najbardziej możliwe. Podsumowując, Drupal Commerce to rozwiązanie dla dużych projektów e-commerce, które mają plany rozwoju na przyszłość.

Strona internetowa sklepu – WooCommerce

WooCommerce to kolejne rozwiązanie dla sklepów internetowych powiązane jednak w tym przypadku z WordPressem – najpopularniejszym CMS-em na świecie. Omawiane rozszerzenie jest wyposażone w liczne gotowe funkcje, dzięki czemu nawet początkujące osoby będą w stanie założyć na nim stronę internetową ze sklepem.

Jego instalacja jest także znacznie łatwiejsza w porównaniu do Drupal Commerce. Wystarczy, że na stronie administratora WordPress przejdziesz do pluginów, wyszukasz rozszerzenie WooCommerce i je zainstalujesz. WooCommerce ma oczywiście także wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:

Nacisk na zarządzanie treścią

Jako że sam WordPress kładzie nacisk na publikację i zarządzanie contentem, naturalną koleją rzeczy jest to, że na WooCommerce także jest to odpowiednio zorganizowane.

Mnogość dostępnych rozszerzeń

O jakiejkolwiek funkcjonalności byś nie pomyślał, w WooCommerce zapewne powstał już odpowiedni darmowy lub płatny plugin. Wzbogacenie strony internetowej sklepu o nowe opcje jest zatem bardzo łatwe.

Liczna społeczność

Przez lata swojej dużej popularności WordPress zdążył nagromadzić rozbudowaną rzeszę użytkowników. Jeśli potrzebujesz pomocy przy swojej stronie internetowej ze sklepem, znalezienie pomocy nie będzie stanowić większego problemu.

Podsumowując, WooCommerce to rozwiązanie dla stron internetowych sklepu, który nie ma w planach dużej ekspansji.

Strona internetowa sklepu – osobna witryna

Trzecim z rozwiązań jest stworzenie sklepu na osobnej domenie i prowadzenie sprzedaży właśnie tam. W tym przypadku ruch będzie przekierowywany ze strony głównej do tej docelowej. Można to zrealizować z pomocą odpowiedniego buttonu/widgetu. Trudność implementacji tego rozwiązania będzie zależna od technologii wybranej do stworzenia dedykowanej strony sklepu. Inne zalety takiego podejścia to:

  • Elastyczność we wprowadzaniu integracji – budowa strony internetowej sklepu nie jest ograniczona przez sposób konstrukcji głównej strony i konieczność jej funkcjonowania.
  • Swoboda wyboru – możesz korzystać z dowolnej technologii w przypadku ustalania tego, jak chcesz zbudować stronę sklepu.
  • Bezpieczeństwo – jako że sklep działa na osobnej domenie, wszelkie problemy z bezpieczeństwem, które mogą mieć miejsce na głównej stronie, nie wpłyną na witrynę e-commerce.

Podsumowując, omawiane rozwiązanie może sprawdzić się w różnych przypadkach i jest bardzo uzależnione od okoliczności i celów.

Podsumowanie

Jak widać, nie ma idealnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku. Wybór uzależniony jest w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz planów dalszej ekspansji i rozwoju sklepu. Dla małego sklepu, bez wygórowanych potrzeb WooCommerce będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast dla sklepów myślących bardziej rozwojowo warto zainwestować w sklep na Drupalu lub na osobnej domenie w innej technologii. Przeanalizuj swoje potrzeby i wybierz to, które uważasz za najlepsze.

Potrzebujesz strony wyposażonej w system sklepowy?

Sprawdź, co oferujemy
Udostępnij artykuł: