Smart POST
Smart POST

Poznaj trendy w webdesignie na lata 2017-2018!

Jakub Czyż
Autor: Jakub CzyżProject Manager

Strona internetowa to wizytówka naszej firmy, dlatego tak dużą uwagę zwraca się na jej design. To co było trendy w webdesignie w 2016 roku, niekoniecznie będzie już modne w roku bieżącym, ponieważ nasze gusta ciągle ewoluują i się zmieniają, a dotyczy to każdej dziedziny życia, która ma w jakimś stopniu powiązania z estetyką. Co jest modne w projektowaniu stron internetowych w 2017 roku? O tym wszystkim dowiecie się poniżej.

Flat design

Projektowanie płaskieprzyciąga sporą uwagę, nie tylko w projektowaniu stron internetowych, ale całych systemów operacyjnych jak Android czy iOS. Design ten polega na ograniczeniu liczby kolorów i stosowaniu jedynie prostych kształtów oraz typografii. Strona zaprojektowana płasko jest przejrzysta, czytelna, ale również posiada różnego rodzaju efekty jak parralax.

Tłusta typografia

Grube, oryginalne fonty bardzo dobrze odznaczają się na stronach internetowych i świetnie przyciągają uwagę użytkowników. Zastosowanie większej typografii, sprawia, że przekaz designu jest bardziej podkreślony.

typografia

Bardziej zaawansowane animacje

Ostatnio można zaobserwowaćodejście od statycznych grafik na rzecz zaawansowanych animacji. Wykorzystuje się je jako centralny element strony, budując mikrointerakcje czy przy elementach nawigacji, a wszystko to dzięki co raz lepszemu rozwojowi CSS, HTML5 czy jQuery. Dodatkowo pewnym nowym trendem są ruchome, panoramiczne zdjęcia, które zaczynają zastępować popularne GIFy. Obrazek taki różni się od prostych animacji przede wszystkim jakością.

Parallax Scrolling

Bardzo ważne przy projektowaniu strony jest stworzenie jej w taki sposób, aby jej ładowanie w przeglądarce było szybkie. Aby obsłużyć efekt paralaksy strona internetowa musi działać bardzo szybko. Efekt ten polega na tym, że przy jednoczesnym przesuwaniu strony i tła, tekst pozostaje na swoim miejscu, co pozwala na zwrócenie uwagi użytkownika.

Mini-interakcje

Użytkownicy dziś są wymagający i trudno jest zwrócić ich uwagę, aby to zrobić projektanci zaczynają kłaść nacisk na mini-interakcje, które zachęcają użytkowników do dzielenia się artykułami, dawania like’ów czy szybkiego komentarza do treści, która prezentowana jest na stronie.

Storytelling

Opowiadanie historii to już nie tylko domena kultury czy klasycznej reklamy. W storytellingu świetnie może się również sprawdzić sam projekt strony internetowy. Zaprojektowana narracja wizualna ma na celu skupić użytkownika na przeglądaniu i odkrywaniu strony internetowej. Ten typ projektów stron internetowych świetnie sprawdza się w prezentacji nowych produktów czy wydarzeń.

Split Screen Layout

Ten trend w projektowaniu polega na tym, że strona internetowa dzieli się na dwa różne obszary z treścią. Zazwyczaj oba obszary kontrastują ze sobą kolorystyką, dzięki czemu użytkownik w łatwiejszy sposób może zadecydować, jaką treść chce ujrzeć.

Koniec ze stockowymi zdjęciami

Powiedzmy sobie szczerze, stockowe zdjęcia może mieć każdy i prawdziwi profesjonaliści dziś od nich odchodzą na rzecz materiałów graficznych – dedykowanych. Chcesz posiadać oryginalne zdjęcie? Zrób je sam lub zleć profesjonaliście, w cenie są również różnego rodzaju infografiki czy rysunki.

stockowe_zdjecia

Żywe kolory

Minimalizm jest w dzisiejszych czasach bardzo popularny, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby go trochę ożywić, właśnie poprzez kolory. Ostre i żywe barwy powodują, że strona będzie wyróżniać się na tle innych, a kolory te dodadzą jej ciepła i dynamizmu.

Minimalizm

Trend ten daje się we znaki dziś chyba już wszędzie – nasze ubrania, telefony, systemy operacyjne, mieszkania, wszystko co ma związek z estetyką, jest dziś minimalistyczne, w tym także strony internetowe. Dzięki temu treść na stronie internetowej jest przejrzysta i czytelna, a dodatkowo nie przeładowujemy strony WWW. Od minimalizmu już tylko krok do brutalizmu, który również co raz częściej jest widoczny w światowych trendach projektowania stron internetowych.

To jedynie niektóre trendy, które można zauważyć w projektowaniu stron internetowych na lata 2017-2018, nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Jak wiadomo moda ciągle się zmienia, a także powraca wraz z ulepszeniami, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć strony internetowe po swojemu, najważniejszym jest przecież, aby podobały się one zleceniodawcom oraz przede wszystkim użytkownikom.

Udostępnij artykuł: