Smart POST
Smart POST

Poznaj najlepsze wtyczki do Wordpressa

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Wordpress to content management system o tyle wdzięczny, że daje spore możliwości pod kątem dostępności wtyczek. Przydatnych modyfikacji jest mnóstwo, a wiele z nich ma bardzo rozbudowane wersje darmowe. Z jakich wtyczek do Wordpressa warto skorzystać, aby nasza strona wciąż była bezpieczna, a jednocześnie funkcjonalna, z wykorzystaniem gotowych elementów?

Przydatne wtyczki do WordPressa

Yoast SEO- optymalizacja prostsza niż myślisz

Znaczenie SEO wcale nie spada. Choć działania algorytmów regularnie ewoluują, to pozycja w wyszukiwarce wciąż jest ważnym elementem w strategii marketingowej firm. Aby osiągnąć jak najlepszą pozycję, warto zainteresować się wtyczką do WordPressa Yoast SEO, która umożliwia podstawową optymalizację poszczególnych wpisów czy podstron nawet osobom, które o pozycjonowaniu nie mają zbyt dużej wiedzy.

Na co pozwala wtyczka? Jej głównym zadaniem jest wskazanie jak zoptymalizować daną podstronę pod kątem wybranego słowa kluczowego. Wpisujemy słowo kluczowe i dostajemy porady czy dany wpis jest zgodny z wytycznymi algorytmu. Dodatkowo Yoast SEO to pomoc przy optymalizacji wpisów pod kątem social media – ustawienie open graph image czy też meta description dla poszczególnych kanałów, np. Facebooka czy Twittera, jest tutaj bardzo intuicyjne.

Uwaga – Yoast SEO nie do końca wyłapuje odmianę polskich fraz, dlatego wytycznymi co do natężenia wykorzystania słów kluczowych nie warto się zbytnio przejmować. Cała reszta działa bez zarzutu, jeśli nie zakładamy oczywiście, że sam Yoast załatwi nam całość pozycjonowania. To jedynie wsparcie, a nie złoty środek do sukcesu.

Disqus, czyli wygodne komentowanie

Wbudowany w CMS system komentarzy nie jest zbyt intuicyjny i wiele osób dość niechętnie z niego korzysta. Dlatego warto zwrócić uwagę na wtyczkę do Wordpressa Disqus, która znacząco ułatwia zarówno dodawanie komentarzy, jak i zarządzaniem tego typu treściami.

Dlaczego to tak wygodne? Obecnie wiele stron opartych o Wordpress wymaga konta na Disqus, dlatego samo jego założenie nie jest problemem. Z kolei podpisanie własnym profilem znacznie ogranicza problem związany ze spamem i anonimowymi wpisami pełnymi nienawiści. Lepiej mieć komentarzy mniej, ale wyższej jakości, a w tym wypadku Disqus zdecydowanie przyda się jako modyfikacja do Wordpressa.

BackUp Wordpress

Masz stronę internetową i nie robisz backupów? Wszystko przed Tobą. Zazwyczaj zapominają o nich Ci, którym jeszcze nigdy nie wysypała się cała strona. Natomiast osoby, które ten problem mają już za sobą, doskonale wiedzą że kopia zapasowa to podstawa działań w Internecie.

Zaletą wtyczki do WordPressa BackUp jest to, że kopie zapasowe tworzone są automatycznie, więc nawet nie musimy sobie tym zaprzątać głowy. Jednocześnie jest to dodatek, który nie pożera zbyt wiele zasobów. W połączeniu z możliwością przesyłki plików backupowych np. na maila, staje się to naprawdę przydatnym narzędziem, nie raz ratującym życie w przypadku problemów z witryną.

Wordfence- bezpieczeństwo gwarantowane

Konfigurując stronę internetową, nie można zapominać o bezpieczeństwie. Włamanie czy zainfekowanie witryny to dla administratorów prawdziwa tragedia, ale wtyczki takie jak Wordfence pomagają działać profilaktycznie i jednocześnie ograniczyć destrukcyjne wpływy wrogich działań.

Co daje nam Wordfence? To pewnego rodzaju skaner bezpieczeństwa, który nie tylko sprawdza zainstalowane pliki i wtyczki (np. pod kątem wersji czy dostępnych aktualizacji), ale także przedstawia nam dane dotyczące nieudanych logowań, które potencjalnie mogą być próbą włamania. Gdy widzimy np. próby logowania z Rosji, to zawsze może być dla nas dodatkowe ostrzeżenie, że warto lepiej zadbać o swoje hasło i ewentualne jego odzyskiwanie.

Contact Form 7

Zróżnicowane formularze kontaktowe to podstawa wielu stron internetowych. Bez względu na to, czy chodzi o sklep, czy też wizytówkę firmową, to w zakładce kontakt zazwyczaj pojawia się chociaż jeden formularz kontaktowy. W tym przypadku Contact Form 7 może być sporym ułatwieniem.

Wspomniana wtyczka do Wordpressa jest prosta, przejrzysta i intuicyjna. Tworzenie formularzy z różnorodnymi rodzajami pól (np. pole jednokrotnego wyboru lub pole do wpisywania odpowiedzi) nie jest tutaj żadnym problemem. Dodatkowa integracja z recaptchą wspiera zabezpieczenia strony i chroni przed spamem. Nie pozostaje nic, jak tylko korzystać i z łatwością oraz przyjemnością tworzyć kolejne formularze!

WooCommerce- buduj sklep na Wordpressie

Choć Wordpress bardziej kojarzy nam się ze stronami firmowymi czy blogami, to równie dobrze może służyć jako bardzo funkcjonalny i rozbudowany sklep internetowy. Wystarczy jedna wtyczka, by strona przerodziła się w e-commerce. A mianowicie chodzi o WooCommerce!

Wystarczy 20 minut, by skonfigurować swój pierwszy sklep i zacząć sprzedawać. Płatności online czy fakturowanie poszczególnych transakcji – pole do rozbudowy czy integracji jest tutaj naprawdę ogromne. Nic więc dziwnego, że już nie tylko Magento czy Drupal, ale także Wordpress z rozszerzeniem WooCommerce staje się popularnym wyborem wśród przedsiębiorców i koderów.

Przydatnych i dobrze rozwiniętych wtyczek do Wordpressa jest całe mnóstwo. Sęk w tym, by wybrać tylko te, których najbardziej potrzebuje Twój biznes. Pamiętajmy, że choć rozszerzenia znacząco wspomagają rozbudowę funkcjonalności strony, to jednak im mniej zewnętrznego oprogramowania, tym bezpieczniejsza jest strona. Dlatego wspierajmy się wtyczkami, ale nie instalujmy ich wszystkich, jeśli nie ma takiej potrzeby!

Potrzebujesz dedykowanego pluginu dla Twojej strony?

Sprawdź naszą ofertę
Udostępnij artykuł: