Popularne moduły na Drupala, które warto znać

Data dodania:

Moduły to rozszerzenia zwiększające możliwości Drupala, odpowiednikiem ich w WordPressie są wtyczki. Rozszerzenia Drupala dzielą się na 3 grupy – moduły podstawowe, które znajdują się od razu w paczce Drupala; contributed modules, czyli moduły rozwijane przez społeczność Drupala, a także custom modules, które rozwijane są przez deweloperów. Istnieje ponad 20 000 modułów na Drupala, dlatego znalezienie tych najbardziej przydatnych może stanowić problem. Poniżej omówimy kilka z tych najpopularniejszych.

Views

Views należy do jednego z najbardziej popularnych modułów, z którego korzystają użytkownicy Drupala. Moduł Views jest jednym z modułów podstawowych, co oznacza, że znajdziesz go od razu w podstawowej wersji Drupala 8. Views ma wiele zastosowań, m.in.:

·       modyfikuje widok domyślny strony głównej;

·       modyfikuje nazewnictwo oraz terminy;

·       wyświetla blok z najnowszymi postami;

·       wyświetla blok z nieczytanymi wątkami na forum.

Chaos tool suite

Moduł znany jest również jako CTools i jest zbiorem interfejsów programistycznych aplikacji, dzięki któremu ulepsza doświadczenie programowania oraz sprawia, że jest ono bardziej przyjazne. CTools może być używany przez wiele modułów jak Views, Webform itp.

PathAuto

Niezbędnym, ale również łatwym do zapamiętania jest fakt, że adresy URL są niezwykle ważne w praktyce pozycjonowania stron. Moduł PathAuto automatyczne generuje przyjazne w pozycjonowaniu URL-e, dzięki którym Twoja strona zajmie wyższe pozycje w wyszukiwarkach.

Drupal

Linkit

Linkit zapewnia prosty interfejs do zewnętrznego, jak i wewnętrznego linkowania z edytorem wysiwyg używającym pola auto-uzupełniającego.

Linkit ma trzy zalety, które dają mu przewagę nad tradycyjnym linkowaniem. Należą do nich:

·       Użytkownik nie musi kopiować, ani zapamiętywać URL-i.

·       Jest trwałym i zrównoważonym rozwiązaniem dla linkowania wewnętrznego.

·       Posiada przyjazny UI.

Field Group

Field Group to moduł, który pomaga w organizacji treści poprzez grupowanie pól na różne sposoby. Moduł ten świetnie ulepsza doświadczenie osób edytujących treści.

Admin Toolbar

Moduł ten zastępuje oryginalny panel administracyjny bardziej responsywną wersją, która w dużym stopniu zwiększa możliwości startowego menu poprzez możliwość dodawania tzw. drop-down menus. Funkcjonalność ta zwiększa dostęp do wszystkich stron administracyjnych.

BigPipe

Ładowanie strony to jeden z najbardziej istotnych parametrów branych pod uwagę przez użytkowników, ale także wyszukiwarki. Jeśli Twoja strona internetowa nie ładuje się szybko, użytkownicy mogą nie mieć cierpliwości i ją porzucić, a roboty wyszukiwarki gorzej ją oceniać, przez co znajdzie się na niższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Moduł ten wprowadza cachowanie BigPipe, które oryginalnie zostało użyte w Facebooku, aby przyśpieszyć działanie tej strony. Polega to na tym, że najpierw renderowane są zapamiętane komponenty strony, a następnie elementy dynamiczne, dzięki czemu prędkość ładowania się strony wzrasta.

Features

Moduł Features pozwala na transfer i użycie konfiguracji oraz elementów Twojej strony dla innej strony bez żadnych większych problemów.

ShareThis

Popularyzacja treści w mediach społecznościowych to dziś cel każdego blogera. To właśnie social media są dziś głównym kanałem docierania do większej ilości użytkowników. Moduł ShareThis pozwala na dodanie na blogu przycisków do dzielenia się treściami w mediach społecznościowych.

MailSystem

Dzięki modułowi MailSystem stworzysz szablony i motywy do wysyłanych klientom maili. Dodatkowo będziesz w stanie regularnie wysyłać im newslettera.

Powyższe moduły są niezbędne w zarządzaniu oraz konfigurowaniu wielu aspektów strony internetowej. Drupal 8 to nadal rozwijana platforma, na którą ciągle powstają nowe moduły, a stare ( z Drupala 7) dopasowywane są pod nową wersję. A jakie moduły Wy uważacie za najbardziej popularne/niezbędne?