Omnichannel commerce - wielokanałowość sposobem na wyższe zyski

Data dodania:

Każdy sprzedawca stara się nadążać za wciąż rosnącymi wymaganiami klientów. Nie chodzi tu tylko o produkty i ich cechy, ale również o kanały sprzedaży i dystrybucji. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie technologii, a szczególnie Internetu, oraz fakt, iż wszyscy mamy coraz mniej czasu, zakupy online stały się rozwiązaniem.

Omnichannel czyli co?

Omnichannel commerce to stosunkowo nowy trend na rynku sprzedażowym, który w Polsce powoli się rozwija. Jest to próba odpowiedzi na oczekiwania konsumentów, którzy pragną mieć wszystko i mieć to od razu, a do tego spersonalizowane i dostarczone pod nos. Oznacza wielokanałowość sprzedaży i zaciera granice między zakupami online a offline. Sedno omnichannel stanowi interakcja sprzedawcy z klientem za pomocą wielu zintegrowanych ze sobą kanałów. Przykładem omnichannel commerce są działania Starbucks, który dzięki swojej aplikacji umożliwia klientom:

  • Złożenie zamówienia i zapłatę przed przyjazdem do kawiarni,
  • Zapłatę przy pomocy Starbucks Card,
  • Sprawdzenie drogi dojazdu do najbliższych kawiarni i przybliżonego czasu oczekiwania na zamówienie,
  • Doładowanie karty zawsze i wszędzie (za pomocą telefonu, aplikacji, strony internetowej i w sklepie).

Widać tu, że internet i aplikacja mobilna to podstawa omnichannel commerce, a działania te dążą do ułatwienia i przyspieszenia życia klientów.

omnichannel

Sposób na zwiększenie zysków

Jeśli sprzedawca daje odbiorcom więcej kanałów sprzedaży i możliwość wyboru optymalnego kanału, to automatycznie rzutuje to na wzrost przychodów i lojalności klientów. Im więcej możliwości sprzedaży, tym więcej opcji dotarcia do klienta i wywarcia wpływu na jego decyzje. Wpływa to również na postrzeganie marki i jej rozpoznawalność, która rośnie z każdym wyświetleniem logo firmy – czy to na stronie internetowej, aplikacji mobilnej czy witrynie sklepu mijanego w galerii handlowej. Fakt, że skutkuje to wzrostem zysków udowadnia przykład TUI. Biuro podróży przeprowadziło badania, który wykazały, że 1/3 transakcji została zakończona przy skorzystaniu z więcej niż jednego kanału. Doszli oni do wniosku, że zakupy online i offline nie są dla siebie konkurencją, a dopełniają się. TUI zanotowało trzykrotny wzrost sprzedaży w salonach, w których wprowadziło interaktywne mapy. Można na nich obejrzeć hotele, sprawdzić opinie na ich temat z TripAdvisor, a panel wyśle wszystkie informacje na maila klienta.

Jak stać się omnichannel?

Przedsiębiorcy dążą do tego, aby stać się omnichannel, inwestując w rozbudowę stron internetowych, uruchamiając sklepy internetowe, tworząc aplikacje mobilne, programy lojalnościowe, w technologie i inne cyfrowe obszary. W Polsce omnichannel dopiero zaczyna się rozwijać, jednak firmy, które zdecydowały się już wielokanałowość notują zarówno większe zyski, jak i zadowolenie klientów i ich lojalność do marki. Wysoki poziom user experience sprawia, że klienci są skorzy do kupna droższej wycieczki, aby samemu doznać przyjemności. Warto więc dbać o to, aby ułatwić odbiorcom korzystanie ze sklepu, bo liczy się dla nich łatwość i szybkość zakupu.

Rozwój technologii i coraz wyższe oczekiwania klientów wobec przedsiębiorców sprawiają, że omnichannel commerce zyskuje na wartości. Wyjście naprzeciw wymaganiom klientów poprzez właśnie wielokanałowość jest sposobem na osiągnięcie większych zysków w firmie niezależnie od jej branży.

Podobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszej wiedzy i zapoznaj się z artykułami na naszym blogu. Masz pomysł lub projekt? Darmowa wycena jest w zasięgu ręki.