Migracja Drupal 7 do Drupal 8 - jak ją przeprowadzić w 8 krokach?

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Migracja Drupal 7 do Drupal 8 to dla wielu właścicieli stron ważny, ale i jednocześnie trudny krok. Jak powinny wyglądać przygotowania do niej oraz sam proces? Dlaczego nastała już najwyższa pora na taką migrację? Tego dowiesz się z artykułu.

Migracja Drupal 7 do Drupal 8

Migracja Drupal 7 do Drupal 8 – dlaczego powinieneś ją przeprowadzić?

Warto na początek zaznaczyć, że Drupal 8 nie jest już najnowszą wersją popularnego CMS-a, gdyż 3 czerwca został wydany Drupal 9. Jeśli zatem dalej pozostajesz na „siódemce”, jesteś daleko w tyle, jeśli chodzi o nowe usprawnienia wprowadzane przez twórców. W jaki jednak sposób wersja 8 góruje nad 7?

Oto kilka powodów, dla których warto przeprowadzić migrację Drupala.

 • Usprawniony proces tworzenia motywów strony, dzięki silnikowi Twig.
 • Łatwiejsze zarządzanie i tworzenie pól zawierających takie dane jak data, e-mail, numer telefonu czy link.
 • Funkcja quick edit, która pozwala szybko wprowadzać zmiany na stronie z poziomu frontendu.
 • Domyślnie wbudowane moduły, które pomagają w stworzeniu wielojęzycznej strony.
 • Znacznie szybszy czas ładowania.

Przeniesienie Drupala 7 do Drupala 8 – o czym warto pamiętać?

Drupal 8 znacząco zmienił sposób przechowywania treści i konfiguracji w bazie danych. Z tego powodu aktualizacja nie może być po prostu zastosowana do już istniejącej witryny Drupal 7. Zamiast tego treść i dane konfiguracyjne muszą zostać przeniesione do nowej strony zbudowanej na Drupal 8. Dane konfiguracyjne obejmują przykładowo typy treści, definicje pól i role użytkowników. Dane dotyczące treści to z kolei węzły (nodes), użytkownicy i terminy taksonomiczne (taxonomy terms).

Oprócz tego podczas migracji Drupala pamiętaj, że:

 • nie wszystkie moduły mają automatyczne ścieżki aktualizacji. W ich przypadku konieczna będzie ręczna lub niestandardowa migracja,
 • Drupal 8 znacząco zmienił strukturę motywów, dlatego te z wersji 7 muszą być przebudowane, aby działać w „ósemce”,
 • chociaż do dyspozycji masz zautomatyzowane narzędzia do migracji, to ich konfiguracja nadal może być złożonym procesem; jeśli witryna nie posiada dużej ilości treści lub niestandardowej konfiguracji, w przypadku niektórych użytkowników przeniesienie wszystkiego ręcznie może być tak naprawdę łatwiejsze.

Przejdźmy zatem do omówienia tego, jak zająć się przeniesieniem Drupala 7 do Drupala 8 w ośmiu etapach, jeżeli decydujesz się na samodzielną migrację systemu.

1. Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia

Na oficjalnej stronie Drupala znajdziesz 4 moduły powiązane z procesem migracji.

 1. Migrate – rdzenne API.
 2. Migrate Drupal – dostarcza klas potrzebnych do przeprowadzenia migracji.
 3. Migrate Upgrade – zapewnia prosty interfejs użytkownika podczas przeprowadzania migracji.
 4. Migrate Plus – dostarcza rdzennych funkcjonalności Drupala jak obsługa XML, JSON czy baz danych SQL.

2. Przeanalizuj moduły Drupala, z których korzystasz

Jak wspomniano wcześniej, nie wszystkie funkcjonalności można przenieść 1:1 z Drupala 7 do Drupala 8. Dlatego warto zrobić listę wykorzystywanych modułów i zastanowić się, które z nich są najważniejsze. W przypadku każdego z nich zadaj sobie następujące pytania.

 • Czy nadal potrzebuję tego modułu na Drupal 8?
 • Czy moduł nie znajduje się już w rdzeniu Drupala 8?
 • Czy moduł ma swoją wersję w Drupal 8? Jeśli nie, to czy nadal go potrzebuję? Czy są inne moduły, których mógłbym użyć w zastępstwie, aby zyskać tę samą funkcjonalność?

Pamiętaj także, że moduły w Drupal 7 nie muszą być mapowane jeden do jednego z modułów Drupal 8. Na przykład moduł Block w Drupalu 6 i 7 został podzielony na moduły Block i Custom Block w Drupalu 8. Podczas tego zadania związanego z przeniesieniem Drupala 7 do Drupala 8 możesz skorzystać z modułu Drupal 8 upgrade evaluation, gdyż jedna z jego funkcji analizuje kompatybilność innych modułów.

3. Zaktualizuj stronę na Drupalu 7 do najnowszej rdzennej wersji

Chodzi tutaj o aktualizację wersji Drupala 7. Jeśli Twoja strona działa obecnie przykładowo na Drupal 7.69, to powinieneś ją zaktualizować do Drupal 7.72. Dzięki temu łatwiej będzie przenieść dane dotyczące konfiguracji oraz contentu.

4. Wykonaj lokalną kopię zapasową obecnej strony na Drupal 7

Dzięki temu, jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mógł bezproblemowo przywrócić witrynę do wcześniejszej postaci.

5. Pobierz i zainstaluj najnowszą wersję Drupala 8

Przejdź na oficjalną stronę Drupala i znajdź odpowiednią wersję. Stwórz stronę na Drupalu 8 w lokalnym środowisku, aby i w ten sposób zabezpieczyć się przed potencjalnymi niechcianymi scenariuszami.

6. Zweryfikuj obecność kluczowych modułów

Gdy już skonfigurujesz stronę na Drupalu 8, sprawdź, czy wspomniane wcześniej moduły Migrate, Migrate Drupal i Migrate Upgrade znajdują się w rdzeniu (Core).

7. Przejdź do ścieżki ulepszeń

Wpisz adres www.twojastrona.pl/upgrade („twojastrona” zastąp nazwą witryny na Drupalu 8). Pokaże Ci się ekran z przypomnieniem wskazówek związanych z migracją. Naciśnij „kontynuuj”. Zostaniesz przeniesiony do nowego ekranu, w którym będziesz musiał wpisać odpowiednie dane (m.in. lokalizację bazy danych, plików strony itp.).

8. Rozpocznij migrację Drupal 7 do Drupal 8

Gdy wykonasz wcześniejsze kroki, zostaniesz przeniesiony do Migrate UI, gdzie będziesz mógł jeszcze raz upewnić się, czy wszystko jest w porządku, aby następnie przejść do ostatecznej migracji.

Migracja Drupala – podsumowanie

Migracja Drupala 7 do Drupala 8 to złożony proces, który i tak został maksymalnie uproszczony przez twórców. Powyższy proces przedstawia idealną sytuację, w której nie posiadasz customizowanych modułów czy skomplikowanej szaty graficznej. Jeśli Twoja strona jest bardziej zaawansowanym serwisem, powinieneś zastanowić się nad wsparciem profesjonalnej agencji Drupala, która zapewni Ci kompleksową migrację łącznie z dedykowanymi rozwiązaniami.

Jak wygląda migracja Drupal 7 do 8 w Smartbees?

Zobacz case study
Udostępnij artykuł: