Laravel jako oprogramowanie sklepu internetowego- czy to dobre rozwiązanie?

Adam Okwieka
Autor: Adam OkwiekaFull-stack developer

Niezależnie od tego, czy rozwijasz nowy sklep internetowy, czy też usprawniasz ten obecny, zawsze jest coś, co można poprawić. Z jakiego oprogramowania sklepu internetowego skorzystać? Spośród wszystkich dostępnych frameworków, który będzie najlepszy? Wybór może być trudny, gdyż istnieje ich naprawdę sporo. Jednym z najlepszych (a nawet i najlepszym z nich) jest niewątpliwie Laravel. W tym artykule rozważymy, czy warto skorzystać z niego w celach związanych z e-commerce.

Czy Laravel to dobre oprogramowanie sklepu internetowego

Laravel w e-commerce – czy warto?

Istnieje kilka paczek dla Laravel stworzonych pod e-commerce:

  • Aimeos – darmowa i opensourcowa paczka dla sklepów internetowych.
  • AvoRed – modularny koszyk zakupowy z możliwością dostosowywania go. Darmowy i opensourcowy.
  • RedminPortal – paczka dla developerów wykorzystywana w celu zarządzania treścią. Jest to backendowe narzędzie administratorskie.
  • Vanilo – jest to w zasadzie framework zbudowany na podstawie Laravel dostosowany pod potrzeby e-commerce.

Jakie można z tego wyciągnąć wnioski?

Laravel jako oprogramowanie sklepu internetowego daje następujące możliwości w kwestii rozwoju sklepów online:

  • Zbudowanie sklepu od zera.
  • Wykorzystanie paczek e-commerce w celu rozbudowania aktualnych rozwiązań.
  • Wybranie CMS-a wspieranego przez Laravel i dodanie do niego elementów e-commerce.

Przyjrzyjmy się jednak dokładniej temu, dlaczego warto z niego skorzystać.

Dlaczego skorzystać z Laravel w e-commerce?

Dobrze jest zaznaczyć fakt, że wiele zależy od Twoich osobistych preferencji oraz od tego, kogo zatrudniasz do zrealizowania swojego zadania.

Wielu developerów wybiera właśnie Laravel jako oprogramowanie sklepu internetowego, gdyż pozwala on skoncentrować się im bardziej na kodowaniu niż na aspektach wizualnych. Dodatkowo mogą w swojej pracy bazować na doświadczeniu i pomysłach zgromadzonych przez aktywną społeczność.

Korzyści odnoszą oczywiście nie tylko developerzy, ale i właściciele firm. Oto kilka głównych korzyści, jakie daje Laravel.

1. Gotowe rozwiązania

W omawianym frameworku istnieją paczki stworzone specjalnie pod potrzeby e-commerce. Oczywiście możesz tworzyć swoje rozwiązania od zera, jednak może to zająć trochę czasu, a sami programiści muszą odznaczać się wysokimi umiejętnościami.

Same paczki są wyposażone w listę funkcji. Daje Ci to możliwość zarządzania wszystkim – od sprzedaży, do bezpieczeństwa strony i wiele więcej. Zostaniesz wyposażony w kod, dzięki któremu będziesz mógł dostosować workflow platformy pod swoje potrzeby. Wszystko, co zostało zawarte w paczce, może zostać skonfigurowane według upodobań.

Same paczki są dodatkowo darmowe – z kosztem będzie wiązało się wynajęcie odpowiednich programistów. Działanie paczek jest niezależne od systemu. Oznacza to, że nie znajdziesz się w sytuacji, gdzie sklep doświadcza opóźnień w działaniu z powodu aktualizacji systemu.

2. Bezpieczeństwo

Gdy sprzedajesz w Internecie, wszystko rozchodzi się wokół płatności – wiąże się to także z dużą odpowiedzialnością. Pieniądze klientów oraz ich prywatne dane zawsze muszą być bezpieczne.

Laravel jako oprogramowanie sklepu internetowego ma wbudowaną ochronę przed atakami Cross-site scripting (XSS), Cross-site request forgery (CSRF) oraz wstrzykiwania SQL (SQL injection). Dzięki temu Twoja baza danych nigdy nie zostanie naruszona. Takie funkcje jak autoryzacja użytkownika czy funkcjonalności z ograniczonym dostępem są łatwe do zaimplementowania.

3. Wysoka wydajność

Wydajność ma kluczowe znaczenie, gdyż klienci przeglądają w jednej chwili mnóstwo stron produktowych, a szybkość ich ładowania przekłada się na user experience. Laravel świetnie sobie radzi w przypadku optymalizacji wydajności.

Indeksowanie bazy danych, redukcja zużycia pamięci oraz inne techniki zwiększające szybkość działania strony są łatwe do wprowadzenia z oprogramowaniem do sklepu internetowego Laravel.

4. Łatwa integracja innych rozwiązań

Twój sklep z pewnością będzie potrzebował integracji z innymi rozwiązaniami. Laravel daje możliwość połączenia się z takimi systemami jak Stripe, Braintree, PayPal, Blockchain Wallet API itp.

Wady korzystania z Laravel

Oczywiście każde narzędzie ma też swoje słabe strony. Warto o nich wiedzieć. Trudno jest znaleźć dobrych programistów Laravel, mimo że PHP jest bardzo popularnym językiem. Niemniej jednak na pewno będziesz zadowolony, gdy skorzystasz z naszych usług.

Mimo tego, że paczki dla oprogramowania do sklepu internetowego Laravel tworzy się łatwo oraz mają one bogate funkcjonalności, to jednak jest ich stosunkowo mało. Może nie stanowi to dużego problemu, ale jednak do pewnego stopnia ogranicza Twoje wybory.

Aktualizacja frameworku może być nieraz problematyczna. Spowodowane jest to brakiem ciągłości między kolejnymi wersjami. Powracamy tutaj do pierwszego punktu – potrzebny jest zespół dobrych developerów, aby nie przysporzyć sobie kolejnych kłopotów. Społeczność związana z Laravel jest stosunkowo mała, a większość jej członków pochodzi z USA. Może to w niektórych sytuacjach tworzyć problemy dla developerów z innych krajów.

Podsumowanie

Czy Laravel jest dobrym oprogramowaniem do sklepu internetowego? Odpowiedź będzie zależeć od tego, jakie są Twoje cele oraz osobiste preferencje. Niektóre platformy i rozwiązania sprawdzą się lepiej w przypadku innych potrzeb. Niemniej jednak jak pokazał ten artykuł, Laravel to świetny framework, który na pewno warto brać pod uwagę w przypadku rozwoju projektów e-commerce.

Myślisz o Laravelu pod kątem Twojego sklepu?

Pomożemy Ci go wdrożyć
Udostępnij artykuł: