Smart POST
Smart POST

Jakie nowości czekają nas w Drupalu 9?

Adam Okwieka
Autor: Adam OkwiekaFull-stack developer

Drupal 8 przyniósł wiele zmian względem poprzedniej wersji. Najczęściej mówi się o wykorzystaniu Symfony 2 i przejściu na obiektowe programowanie, czy też o dodaniu configuration management, który umożliwia eksportowanie całej bazy danych do plików .yml. W tym wpisie przedstawię jeszcze jedną dużą zmianę w najnowszej odsłonie Drupala, o której nie mówi się już tak często.

Nowości w Drupalu 9

Łatwiejsza aktualizacja

Przez lata jedną z największych wad Drupala był brak łatwej możliwości aktualizacji do nowszej wersji. Mam tu oczywiście na myśli aktualizacje z wersji 6 do 7, czy też obecnie z 7 do 8. Przy rozbudowanych stronach z dużą ilością dedykowanych modułów jest to praca, której nie życzę nikomu.

Zmiany w strukturze Drupala pomiędzy kolejnymi jego odsłonami są tak duże, że o automatycznej aktualizacji możemy zapomnieć. Aby móc przejść z wersji 7 do 8 czeka nas żmudne przepisywanie modułów i dostosowywanie ich do programowania zorientowanego obiektowo. Jakby tego było mało, szablony skórek również musimy dostosować do systemu szablonów Twig, gdyż wcześniej „templatki” były pisane w PHP.

Na szczęście tych problemów nie będzie już w przyszłości. Twórcy bowiem zrezygnowali z bardzo dużych zmian na systematyczne wprowadzanie mniejszych aktualizacji w kolejnych wersjach „ósemki”. Aktualizacja z wersji 8 do 9 ma być tak łatwa, jak przejście z Drupala 8.0 do 8.1. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe (oczywiście zakładając, że strona jest zrobiona we właściwy sposób). System Drupal po latach prac nad rozbudową obecnie jest potężnym narzędziem wykorzystującym najnowsze możliwości języka PHP i przez wiele lat nie będzie potrzeby na tak duże zmiany, jak w przypadku aktualizacji z wersji 7 do 8.

Brak niektórych funkcjonalności

Gdy zerkniemy na API Drupala, to często możemy znaleźć informację, że jakaś funkcja nie będzie już wspierana w Drupalu 9 np. db_or(). Można powiedzieć, iż są to pozostałości po programowaniu strukturalnym w „siódemce” i wiele z tych najczęściej używanych jest również w wersji 8. Dokumentacja sugeruje, aby nie używać tych funkcji już teraz, ponieważ za 2-3 lata jak pojawi się wersja 9 (w marcu będzie już 8.5, stąd wnioskuję, iż wersja 9 będzie niebawem) te funkcje przestaną być wspierane.

Podsumowanie

I to tak naprawdę tyle. Drupal 9 usunie wszystkie przestarzałe funkcje i nie wprowadzi żadnych rewolucyjnych zmian, dlatego warto przypilnować developerów, aby wnikliwie czytali dokumentację i nie korzystali z funkcji, które przestaną być wspierane – wtedy aktualizacja będzie czystą przyjemnością i unikniemy dziesiątek godzin na przepisywaniu modułów.

Drupal 8 raz jeszcze udowadnia, jak dobrą stał się platformą. Wszystkie największe wady poprzednich wersji zostały przez twórców usunięte i zostały wprowadzone ulepszenia. Brak ogromnych zmian w kolejnej odsłonie i prosty port z wersji 8 do 9 uważam za jedną z najważniejszych.

Potrzebujesz pomocy przy update Drupala?

Napisz do nas!
Udostępnij artykuł: