Jaki hosting dla sklepu internetowego na Magento będzie najlepszy?

Data dodania:

Wybór hostingu dla Twojego sklepu internetowego jest wyborem bardzo ważnym, gdyż to od wybranego serwera będzie zależał Twój biznes. Magento jest platformą, która daje praktycznie nieograniczone możliwości w konfiguracji e-sklepu, nie dzieje się to jednak bez kosztów. Nieograniczone funkcjonalności Magento powodują, że jest on skryptem zasobożernym, dlatego tak istotny jest dobór serwera, który sprosta jego wymaganiom.

Rodzaje hostingu

Hosting współdzielony z dyskami SSD

Małe sklepy nie mają dużych wymagań, dlatego też dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykupienie serwera współdzielonego. Ze względu jednak na wymagania Magento oraz fakt, że jest polecany głównie dla średnich i dużych sklepów, serwer współdzielony może być w tym przypadku złym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż na serwerze współdzielonym Twój sklep internetowy będzie dzielił zasoby z wieloma, różnymi stronami www. Sprawdza się to do momentu, kiedy żadna ze stron nie notuje bardzo dużej liczby odwiedzin, jednak w momencie, kiedy Twój „sąsiad” odnotuje większe obciążenie, Twój sklep może działać wolniej (jeśli dotychczas nie działał już wolniej przez wymagania skryptu), serwer zacznie się wieszać, a nawet doprowadzi to do zniknięcia Twojego sklepu z sieci. Dlatego nie opłaca się oszczędzać i warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, aby Twój sklep internetowy działał płynnie i bez większych przerw, szczególnie jeśli jest postawiony na Magento.

Wirtualny serwer prywatny (VPS)

Serwer VPS będzie bardziej trafionym, jeśli chodzi o średnie i większe sklepy internetowe pod Magento, gdyż charakteryzuje się tym iż w ramach jednej maszyny, otrzymujesz wydzielone i odizolowane od innych zasoby. Oczywiście zasoby takiego serwera są ograniczone, ale można je zmieniać i dostosowywać do potrzeb.

Serwer dedykowany

Jest to najlepszy i zarazem najdroższy rodzaj hostingu. Otrzymujesz tu cały wydzielony serwer, który możesz dostosowywać do swoich potrzeb. Jest świetnym rozwiązaniem w momencie, kiedy Twój sklep internetowy, notuje codziennie tysiące zakupów i jest bardzo rozbudowany.

hosting magento

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze serwera?

Pojemność serwera

Pojemność to jeden z bardziej istotnych parametrów serwera. Jest to miejsce na dysku serwera do przechowywania pików tworzących stronę, pocztę elektroniczną, ale także wszelkie narzędzia i moduły. Sklep internetowy zawsze powinien posiadać większą pojemność, gdyż zawiera on wiele plików multimedialnych.

Transfer serwera

Kolejnym ważnym parametrem jest transfer, czyli pula danych, które mogą zostać przesłane z serwera do klientów sklepu. Każde wyświetlenie przez klientów plików na stronie generuje transfer.

Prędkość wczytywania stron

Od prędkości wczytywania się strony będzie zależało to czy klienci pozostaną w Twoim sklepie internetowym i coś kupią. Wpływa na nią wiele czynników, przede wszystkim sama optymalizacja sklepu internetowego oraz oprogramowanie z jakiego korzysta Twój sklep internetowy. Ważne będą tu również zasoby serwera jak RAM czy moc obliczeniowa procesora, ale także jego lokalizacja czy technologia z jakiej korzysta – czyli pingi, trasa routingu, szybkość PHP czy szybkość MySQL.

Przy wyborze serwera pamiętaj również o tym, jaki uptime zapewnia hoster i jak często robi backup’y.

Technologiczne wymagania serwerowe Magento 2.1.x

System operacyjny

·       Linux x86-64

Pamięć operacyjna

·       Zalecana ilość pamięci to 2 GB RAM poniżej tego warto stworzyć plik swap.

Obsługiwane serwery www

·       Apache 2.2 lub 2.4

·       nginx 1.8 lub ostatnia wersja główna

Baza danych

·       MySQL 5.6

·       Magento od wersji 2.1.2 jest kompatybilne z MySQL 5.7.

PHP

·       5.6.5 – 5.6.x

·       7.0.2

·       7.0.4

·       7.0.6 – 7.0.x

Wymagane rozszerzenia PHP:

·       bc-math

·       curl

·       gd, ImageMagick 6.3.7 (lub późniejszy) lub oba

·       intl

·       mbstring

·       openssl

·       PDO/MySQL

·       SimpleXML

·       soap

·       xml

·       xsl

·       zip

·       dla PHP 7 – json, iconv

Wymagania Magento już znasz, dlatego warto dobrać do niego odpowiednią usługę hostingową i na niej nie oszczędzać, gdyż ma ona niezwykle duży wpływ na sukces Twojego sklepu internetowego.

Podobał Ci się artykuł?

Skorzystaj z naszej wiedzy i zapoznaj się z artykułami na naszym blogu. Masz pomysł lub projekt? Darmowa wycena jest w zasięgu ręki.