Smart POST
Smart POST

Czym zaskoczy nas Drupal 9 ?

Adam Okwieka
Autor: Adam OkwiekaFull-stack developer

Wydanie Drupala 9 jest coraz bliżej. Choć możesz jeszcze pamiętać, jak przenosiłeś się na wersję 8, to jednak wkrótce czas na kolejne zmiany. Obecna przewidywana data wydania Drupala 9 to 3 czerwca 2020 roku. Czego nowego możemy się spodziewać po najnowszej wersji oprogramowania? Tego dowiesz się w tym artykule.

Nowości w Drupal 9

Nowy cykl wydawniczy

Jak ogłoszono ponad 3 lata temu, Drupal 8 przyjął 6-miesięczny cykl wydawniczy (dwa wydania rocznie). Symfony, czyli framework PHP, od którego zależy Drupal, wykorzystuje podobny harmonogram. Niestety, czas wydania Drupala miał miejsce 1-2 miesiące przed wydaniem Symfony, co zmusza twórców do czekania 6 miesięcy na przyjęcie najnowszej wersji. Aby móc szybciej dostosować się do najnowszych wersji Symfony, pomniejsze aktualizacje Drupala zostały przeniesione na czerwiec i grudzień. Pozwoli to na przyjęcie najnowszych wersji Symfony w ciągu jednego miesiąca. Na przykład, Drupal 8.8.0 jest obecnie zaplanowany na grudzień 2019 roku.

Drupal 9 będzie budowany na Drupalu 8

Jednym z głównych powodów wydania nowej wersji jest konieczność oczyszczenia kodu. Drupal 8 wprowadził wspomniany nowy model aktualizacji, w którym drobne wydania mają miejsce co 6 miesięcy. Przyspieszyło to liczbę nowych funkcji dodawanych do Drupala. Wraz z dodawaniem funkcji wdrażane są nowe i ulepszone sposoby rozwiązywania problemów, w wyniku czego kod staje się przestarzały. Niemniej jednak jest on wciąż potrzebny do zapewnienia wstecznej kompatybilności. Z tego powodu wydanie Drupala 9 daje możliwość pozbycia się tego kodu i wszystkiego, co nie jest już potrzebne programistom.

Drupal współpracuje z projektami opartymi o PHP, takimi jak Twig i framework Symfony. Musi dostosować się do cyklu wsparcia ich twórców. Dzięki wydaniu Drupala 9 takie oprogramowanie jak Twig 2 oraz Symfony 4/5 będą mogły być wspierane przez długi czas.

Inna filozofia rozwoju

Wraz z wydaniem wersji numer 9 nastąpiła zmiana w filozofii rozwoju CMS Drupal. W przeszłości każda nowa główna wersja Drupala była postrzegana jako odłam w stosunku do ostatniej wersji. Kompatybilność pomiędzy nową wersją główną i starymi nie była gwarantowana. Miało to pewne zalety, ale powodowało także poważne zakłócenia z powodu problemów ze zgodnością, a sama aktualizacja nie była łatwym procesem.

Aktualizacja do najnowszego rdzenia Drupala była tylko częścią procesu. Większość witryn korzysta z dodanych modułów i motywów, które musiały być aktualizowane, aby zachować kompatybilność. Wiele z tych modułów pozostawało w tyle przez wiele lat, powodując niepewność, jeśli czyjaś witryna od nich zależała.

Na szczęście nowe podejście w Drupalu 9 sprawi, że planowanie i przygotowanie się do samej aktualizacji będzie znacznie łatwiejsze. Programiści Drupala pracujący z wersją 8, będą mieli możliwość zapoznania się z funkcjami D9 od samego początku. Pozwoli im to rozpocząć aktualizację dowolnego rdzenia lub wniesionych modułów. Największą korzyść odniosą jednak właściciele witryn Drupala, w szczególności ci działający na Drupalu 8. Ci, którzy są na czasie z wykorzystaniem najnowszych motywów i modułów, działających na zaktualizowanych API Drupala 8, nie będą mieli problemów z aktualizacją do najnowszej wersji. Poza oczywiście osobami bezpośrednio pracującymi nad Drupalem 9, każdy, kto zacznie korzystać z modułów eksperymentalnych, będzie w stanie zidentyfikować i pomóc w rozwiązaniu wszelkich błędów i pomyłek podczas wstępnej fazy tworzenia.

Te same, sprawdzone cechy

Drupal 9.0 będzie miał te same cechy, co ostatnie wydanie Drupala 8. Podobnie jak w przypadku Drupala 8, Drupal 9.1, 9.2 itd. będzie dodawał nowe funkcje kompatybilne wstecznie do Drupala 9, co sześć miesięcy po wydaniu najnowszej wersji. Główną zaletą Drupala 9 w stosunku do Drupala 8 jest to, że platforma będzie wspierana poprawkami w zakresie bezpieczeństwa po listopadzie 2021 roku.

Wymóg dotyczący wersji PHP

Już Drupal 8.7.0 wymagał PHP w wersji co najmniej 7.0.8. Symfony 4 – minimalna wersja Symfony, na której może działać Drupal 9 – wymaga z kolei minimalnie PHP 7.1.3. Do czasu wydania Drupala 9 wsparcie bezpieczeństwa dla PHP 7.1 zostanie wstrzymane. Z tych powodów, twórcy biorą pod uwagę wymóg minimum PHP 7.2 dla Drupala 9.

Moduły usunięte z Drupala 9

Pod tym wątkiem możesz znaleźć moduły, które potencjalnie zostaną usunięte z rdzenia. Obecnie kwestia ich przyszłości jest w trakcie dyskusji i nie została jeszcze sfinalizowana.

Usunięcia te nastąpią dopiero po otwarciu nowego wątku rozwoju Drupala 9. Podobny problem dotyczy śledzenia eksperymentalnych modułów, które potencjalnie zostaną usunięte z rdzenia. Twórcy Drupala zobowiązują się do jasnego ogłoszenia wszelkich planowanych zmian, robiąc to także odpowiednio wcześnie, aby każdy miał czas na przygotowanie się.

Jeśli będziesz potrzebował pomocy w związku z aktualizacją

skontaktuj się z nami
Udostępnij artykuł: