Wordpress - co to jest?

Wordpress - definicja

WordPress (inaczej WP lub WordPress.org) to CMS (Content Management System – System Zarządzania Treścią), który funkcjonuje w charakterze open source, a ściślej ujmując na licencji GPLv2 i późniejszych. Został on napisany za pomocą języka PHP i korzysta z baz danych MySQL oraz MariaDB.

WordPress powstał w 2003 roku – jego twórcy to Matt Mullenweg oraz Mike Little. Obecnie za CMS WordPress i inne powiązane projekty odpowiada WordPress Foundation.

Na dzień 10.08.2022 ostatnia stabilna wersja WordPressa to 6.0 wydana 24.05.2022.

Wersje Wordpress

Warto zaznaczyć, że sam WordPress funkcjonuje w 2 głównych wersjach: WordPress.org oraz WordPress.com. Oba projekty korzystają z tego samego rdzenia oprogramowania. Główna różnica między nimi jest taka, że stworzenie strony na WordPress.com obejmuje zapisanie się na jeden z dostępnych planów subskrypcji. Droższe pakiety oferują bardziej zaawansowane funkcjonalności. Dzięki opłacaniu tego typu usługi użytkownicy nie muszą się martwić o kwestie techniczne jak instalacja motywów i rozszerzeń. Otrzymują także dostęp do oficjalnej pomocy technicznej.

Wadą WordPress.com jest jednak to, że nie pozwala na aż tak dużą elastyczność i swobodę w dostosowywaniu strony jak WordPress.org. Większa swoboda w przypadku tego drugiego rozwiązania wiąże się jednak z dodatkowymi zobowiązaniami.

Ogólnie jednak to WordPress.org jest uznawany za ten „prawdziwy WordPress” i większość treści odnoszących się do WordPressa dotyczy właśnie tego rozwiązania.

Dalsza część wpisu dotyczy statystyk, zalet i innych podstawowych informacji właśnie na temat WordPress.org.

CMS WordPress w liczbach

Platforma WordPress to od lat zdecydowanie najpopularniejszy system CMS, co ma odzwierciedlenie w liczbach. W3Techs przedstawia następujące dane:

CMS wordpress

WordPress CMS jest używany przez niemal połowę wszystkich stron internetowych na świecie (43%)! Jeśli zaś chodzi o udział w rynku witryn, które wykorzystują jakiekolwiek CMS-y, odsetek ten wynosi aż 64.3%. Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że popularność WordPressa nie ma sobie równych.

Oto inne ciekawe statystyki na temat WordPressa:

 • Dostępnych jest niemal 60 000 różnych darmowych rozszerzeń.
 • Od 2011 roku popularność CMS-a WordPress rosła co roku średnio o 12%.
 • Ponad 409 milionów osób każdego miesiąca przegląda ponad 20 miliardów stron, które są obsługiwane właśnie przez CMS WordPress.

Znane strony oparte o system WordPress

Oto popularne strony WordPress:

 • blog organizacji TED;
 • oficjalna strona biblioteki JavaScriptjQuery;
 • strona newsów Microsoftu;
 • telewizja BBC America;
 • oprogramowanie graficzne Blender;
 • portal informacyjny związany z Warszawą;
 • popularny blog „Jak Oszczędzać Pieniądze?”;
 • Poczta Polska.

Zalety WordPressa

Strony WordPress cieszą się popularnością nie bez powodu. Oto najważniejsze czynniki, dla których warto rozważyć korzystanie z tej platformy:

Open Source

Dzięki otwartej i darmowej strukturze wprowadzanie własnych nawet bardzo zaawansowanych modyfikacji nie jest takie trudne.

Opcje integracji

Popularność i otwarta struktura WordPressa sprawia, że w łatwy sposób można go zintegrować z mnóstwem innych programów jak MailChimp, SEMrush, Adobe Photoshop, czy OptinMonster.

Łatwa obsługa

WordPress początkowo powstał po to, aby pomóc w łatwym zakładaniu blogów niedoświadczonym użytkownikom sieci i do dzisiaj jest przystępny dla początkujących osób.

Uniwersalność

Dzięki licznym rozszerzeniom, motywom, otwartemu charakterowi oraz długiemu stażu na rynku, WordPress świetnie nadaje się do stworzenia zróżnicowanych stron, począwszy od prostych blogów i wizytówek firm, po duże sklepy internetowe.

Motyw w wordpressie

Motywu nie należy mylić z szablonem (template)! Motyw odnosi się do całej witryny i jego styl będzie odzwierciedlony na stronie głównej, blogu czy katalogu produktów. Szablon z kolei obejmuje tylko pojedynczą podstronę.

Co to jest plugin WordPress?

Plugin (wtyczka lub rozszerzenie) to gotowe oprogramowanie, które po zainstalowaniu spełnia proste lub bardziej złożone funkcje. Dzięki nim da się uprościć pewne działania lub wyposażyć strony WordPress w całkowicie nowe funkcjonalności.

Z rozszerzeniami WordPress możesz zapoznać się na oficjalnym repozytorium:

Wtyczka do wordpressa

Jakie pluginy WordPressa są najpopularniejsze? Oto kilka z nich:

 • Contact Form 7,
 • Yoast SEO,
 • kreator witryn Elementor,
 • Really Simple SSL,
 • LiteSpeed Cache,
 • All in One SEO,
 • XML Sitemaps.

Rozszerzenia te spełniają liczne funkcje związane z optymalizacją SEO, tworzeniem formularzy, dbaniem o bezpieczeństwo danych, a nawet całkowitym projektowaniem strony od zera.

WordPress – od czego zacząć?

CMS WordPress zbudował wokół siebie liczną społeczność, która z kolei przygotowała świetne materiały pomocne w opanowaniu platformy. Oto niektóre z nich:

Jak z kolei założyć stronę, wykorzystując do tego CMS WordPress? Oto najważniejsze kroki:

 1. Zakup domeny – zadecyduje ona o nazwie strony.
 2. Kupno odpowiedniego hostingu – WordPress w przypadku niektórych serwerów od razu jest ich integralną częścią, co upraszcza instalację.
 3. Instalacja WordPress – jeśli robisz to po raz pierwszy, zajmie to ok. godzinę.
 4. Nabycie i zainstalowanie motywu WordPress.
 5. Dodanie contentu, w tym zdjęć, wpisów blogowych, opisów oferty itp.

WordPress FAQ – najczęściej zadawane pytania

1

Czy WordPress jest darmowy?

2

Czy WordPress jest bezpieczny?

3

Co to jest WooCommerce?

4

Dlaczego warto korzystać z WordPressa?

Chcesz stworzyć własną stronę internetową?

Napisz do nas!
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0