Nuxt.js – co to jest?

Nuxt.js – definicja

Nuxt.js (lub po prostu Nuxt) to biblioteka JavaScript, która została oparta na Node.js, Webpack, Babel.js i przede wszystkim na Vue.js. Nuxt funkcjonuje w charakterze open source i jego kod jest dostępny w ramach licencji MIT.

Omawiany framework przedstawia się jako „meta-framework dla uniwersalnych aplikacji”. Nuxt pozwala użytkownikom obsługiwać treść (lub jej część) w pełni pre-renderowanym formacie na serwerze w formie generatorów stron statycznych. Oprócz tego, jak wspomnieliśmy wcześniej, Nuxt ma wiele wspólnego z Vue, dlatego jednym z jego zastosowań jest upraszczanie tworzenia uniwersalnych lub jednostronicowych aplikacji, przy których został użyty Vue framework.

Nuxt – podstawowe informacje

  • Rodzaj technologii – biblioteka JavaScript
  • Twórcy – Alexandre Chopin, Sebastien Chopin, Pooya Parsa
  • Technologia wykorzystana do stworzenia – JavaScript
  • Rok wydania – 2016
  • Oficjalna strona internetowa – nuxt.com
  • Profil na GitHub Nuxt

Framework Nuxt.js – główne zalety

Oto najważniejsze zalety omawianej technologii:

Łatwiejsze tworzenie uniwersalnych aplikacji webowych

Uniwersalna aplikacja internetowa jest wykorzystywana do opisania kodu JavaScript, który może być wykonywany zarówno po stronie serwera, jak i po stronie klienta. Pozwala to tworzyć np. interfejsy użytkownika, które potrafią się bardzo szybko aktualizować.

Niestety, projektowanie tego typu aplikacji często przysparza problemów, jako że wymagają one przeprowadzania licznych konfiguracji po stronie klienta, jak i serwera.

Nuxt.js w przypadku aplikacji Vue adresuje właśnie ten problem. Omawiany framework ułatwia współdzielenie tego samego kodu między klientem i serwerem, co pozwala programistom skupić się na samej logice aplikacji internetowej.

Konfiguracja z linii poleceń przy użyciu szablonu startowego

Nuxt.js dostarcza również szablon startowy, który nazywa się starter-template. Zapewnia on wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia projektu, oferując świetną strukturę folderów do organizacji.

Automatycznie aktualizujący się serwer

Automatycznie aktualizujący się serwer developerski jest domyślnie skonfigurowany w przypadku Nuxt.js, co znacznie ułatwia pracę.

Podczas gdy developerzy pracują nad plikami .vue, Nuxt.js używa konfiguracji webpack, aby monitorować wszelkie zmiany i samodzielnie wszystko kompilować. Oprócz tego wewnątrz projektu Nuxt można uruchomić polecenie „npm run dev”, aby skonfigurować web development server.

Wady Nuxt.js

Oto wady, które warto mieć na uwadze, jeśli chodzi o framework Nuxt.js:

  • stosunkowo mała społeczność, co przekłada się na mniej zasobów szkoleniowych oraz niezbyt rozbudowaną dokumentację;
  • brak niektórych, bardzo ważnych pluginów i komponentów. Te, które istnieją, często nie są regularnie aktualizowane i usprawniane;
  • zastosowanie niektórych komponentów i pluginów jest nieco skomplikowane, zwłaszcza w przypadku tworzenia elastycznych i oryginalnych projektów.

Wykorzystanie frameworka Nuxt

Nuxt jest oparty na oficjalnych bibliotekach Vue jak vue, vue-router i veux. Oprócz tego korzysta z takich narzędzi jak Babel, PostCSS i Webpack. Jeśli zatem chcesz zrealizować projekt Nuxt.js, najlepiej wykorzystaj go w następujących przypadkach:

1. Statycznie generowane strony (lub pre-renderowanie)

Takie aplikacje nie potrzebują żądań API do pobierania zawartości strony, co oznacza, że większość treści jest już zawarta w samym pliku HTML. Przykłady tego typu rozwiązań to strona z portfolio lub landing page.

2. Aplikacja jednostronicowa

Większość frameworków JavaScript (Emberjs, React, Vue, Angular) to aplikacje jednostronicowe z treścią, która dzięki szybkim przejściom jest natychmiastowo wypełniana. Tego typu aplikacje jednostronicowe dobrze wykorzystuje HTML5 history API lub location Hash do celów routingu.

3. Aplikacje renderowane po stronie serwera (SSR)

Proces renderowania po stronie serwera to technika, którą developerzy wykorzystują do pobierania i wyświetlania danych po stronie klienta na serwerze, aby wysłać np. całkowicie wyrenderowaną stronę do klienta.

Chcesz stworzyć aplikację?

Zrób to z nami!
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0